VIDEO Esecul lui Maccabi le aminteste stelistilor de un alt COSMAR: 0-5 cu PSG! A fost BLAT? Ce isi aminteste un jucator:

Steaua Maccabi Haifa PSG Europa League
Data publicarii: Sambata 22 Octombrie 2011, 13:13
Data actualizarii: Sambata 22 Octombrie 2011, 13:28

Steaua n-a mai pierdut din 1997 cu 5-0 intr-o cupa europeana. Atunci, echipa antrenata de Stoichita a ratat calificarea dupa o victorie cu 3-0 la masa verde pe teren propriu. Multi au acuzat Steaua de blat.

In 1997, Steaua se batea cu PSG in turul 2 preliminar al Ligii Campionilor. Meicul din tur l-a castigat cu 3-2 pe teren, insa UEFA le-a dat 3-0 la masa verde stelistilor pentru ca francezii au folosit un jucator suspendat. La retur a fost insa macel. Oamenii trimisi in teren de Stoichita au pierdut cu 5-0 si au ratat calificarea. Multi au spus atunci ca jucatorii au trantit meciul. Dennni Serban a fost pe teren si neaga orice fel de speculatie pe aceasta tema.

"Daca nu vedeam jocul, nu credeam ca e posibil asa ceva. Ma gandeam ca Steaua poate pierde, dar nu in halul asta! Ma gandeam ca ai nostri vor rezista primul sfert de ora, apoi elanul gazdelor se va mai domoli. Nu a fost asa, din pacate.

Rezultatul a fost influentat si de doua greseli mari de arbitraj. Ma refer la cele doua penalty-uri.

Speculatiile alea au fost niste prostii. Tin minte ca aveam prima de 30.000 de dolari de fiecare, daca ne-am fi calificat. As fi luat mai mult decat castigam intr-un an. Nu a fost vorba de nimic necurat. Ne-au lipsit atunci cativa titulari, printre care si Marius Lacatus. Francezii au venit tare peste noi si pana sa ne trezim era deja 3-0! Nu am mai putut face nimic dupa aia. Am fost distrusi zile intregi!

Si cu PSG, si cu Maccabi, Steaua s-a dezechilibrat din cauza unui gol primit repede. Si atunci, si acum, echipa a primit doua penalty-uri aiurea. La Paris, francezii au primit un 11 metri in minutul 2. Diferenta este ca meciul jucat de noi era mai important. Tragedia de la Paris a fost mai grea. Ne-am batut pentru grupele Ligii Campionilor. Asta a fost doar o partida de Europa League", a declarat Dennis Serban in Evenimentul Zilei.