Ucraina cu doua echipe in sferturile UEFA: Sahtior 2-0 TSKA, Harkov 3-2 Dinamo Kiev!

Dinamo Kiev Sahtior Donetk Europa League
Data publicarii: Joi 19 Martie 2009, 21:39
Data actualizarii: Joi 19 Martie 2009, 21:48

Liga lui Mitica a fost lasata in urma de ucraineini. Ucraina are doua echipe calificate in sferturile Cupei UEFA: Sahtior a trecut de rusii de la TSKA Moscova, iar Dinamo Kiev de supriza Metalist Harkov.

Sahtior Donetk, cu Mircea Lucescu pe banca tehnica si cu Razvan Rat rezerva, s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei UEFA, cu scorul general de 2-1, dupa ce a invins, joi, formatia rusa TSKA Moscova, in mansa secunda jucata pe teren propriu, scor 2-0 (0-0).

Golurile au fost marcate de brazilianul Fernandinho, in minutul 54, dintr-un penalti obtinut tot de el, si de Luiz Adriano, in minutul 70.

Dinamo Kiev, cu Tiberiu Ghioane rezerva si Florin Cernat neconvocat a trecut de Metalist Harkov. Dupa ce castigase mansa intai, scor 1-0, Dinamo Kiev a pierdut la Harkov, scor 2-3 (goluri Sablic '68, Ninkovici '79 / Sliusar '29, Jaja '56, Acevedo '70), dar s-a calificat gratie golurilor marcate in deplasare.

Miercuri s-au jucat partidele AS Saint-Etienne - SV Werder Bremen, scor 2-2 (in tur, 0-1), si Ajax Amsterdam - Olympique Marseille, scor 2-2 dupa prelungiri (in tur, 1-2), rezultate in urma carora SV Werder Bremen si Olympique Marseille s-au calificat in sferturile de finala.

Tragerea la sorti pentru sferturile de finala si pentru semifinale va avea loc vineri, 20 martie, la Nyon – pe www.sport.ro