"Si eu am vazut hentul; Sunt multumit cu acest punct". Antrenorul lui Villarreal a recunoscut ca Steaua merita un penalty. Cei 3 stelisti pe care i-a laudat

Steaua Europa League Fran Escriba Villarreal Europa League
Data publicarii: Vineri 30 Septembrie 2016, 10:16
Data actualizarii: Vineri 30 Septembrie 2016, 10:29

Citeste si - "Puteam sa castigam in seara asta!" Reghecampf e multumit dupa 1-1 cu Villarreal. Cum a comentat venirile lui Alibec, Keseru si Gnohere, promise de Becali

Antrenorul lui Villarreal, Fran Escriba, a vorbit intr-o conferinta de presa la finalul meciului cu Steaua. Acesta a spus ca se multumeste cu un punct din partida de pe National Arena, avand in vedere jocul slab facut de echipa sa mai ales in repriza secunda.

"Mi-as fi dorit sa castigam, dar atunci cand joci prost esti multumit si cu un punct. Nu a fost posibil sa castigam in aceasta deplasare. Nu m-a surprins Steaua pentru ca stiam ca este o echipa de nivel foarte bun.

Foarte multa lume din Spania cunoaste aceasta echipa. In repriza a doua e dificil de explicat ce s-a intamplat cu jocul nostru.

Faptul ca nu am pasat asa cum ne-am dorit ne-a costat mult si i-am ajutat astfel pe cei de la Steaua sa urce mai mult. Putem spune ca Steaua a facut un meci bun, iar noi unul slab in repriza a doua", a spus tehnicianul.

Escriba i-a remarcat pe cei 3 stelisti din spatele lui Golubovic. Linia Popa, Boldrin, Amorim i-a dat cele mai mari emotii. De altfel, ultimul dintre acestia a fost poate omul partidei, avand si cea mai mare ocazie de 2-1, dupa ce a lovit transversala cu un sut din marginea careului.

"La nivel individual, Boldrin ne-a facut foarte mult rau intre linii, de asemenea De Amorim a jucat foarte bine, iar pe Popa am incercat sa il anihilam cat am putut. Steaua ne-a surprins si la nivel colectiv", a adaugat el.

Antrenorul iberic a recunoscut ca Steaua trebuia sa primeasca un penalty in minutul 50, atunci cand sarbul Rukavina a facut un hent evident in propriul careu.

"Eu nu judec niciodata arbitrajul, nici cand ma ajuta, nici cand ma defavorizeaza. Dar, din pozitia unde eram, pot sa spun ca a fost penalty", a afirmat tehnicianul.

In final, antrenorul lui Villarreal a vorbit despre situatia din grupa L a UEL. Acesta este de parere ca toate cele 4 echipe au sanse de calificare dupa doua etape disputate, inclusiv Steaua, care a acumulat doar un punct.

"Nu ma mira rezultatul din cealalta partida (n.r FC Zurich 2-1 Osmanlispor). Am jucat impotriva celor de la Zurich si stiu ca au o echipa buna. Asta demonstreaza ca avem o grupa foarte echilibrata. Desi toata lumea spune ca Villarreal este favorita, eu cred ca oricare dintre cele patru formatii poate merge mai departe.

Vrem sa trecem mai departe de faza grupelor, daca se poate de pe primul loc. Pentru mine a fost foarte important acest meci, la fel ca partida cu Espanyol de duminica, din campionat", a mentionat Escriba.