Eroul calificării a fost Sinyan, cu o lovitură de cap în minutul 96, într-un meci dominat aproape în totalitate de elvețieni.
Behrens a trimis mingea în plasă de două ori, dar de fiecare dată VAR-ul i-a anulat reușita, mai întâi pentru un henț la preluare, apoi pentru un offside milimetric.
În minutul 96, clujenii au lovit decisiv. Sinyan a reluat cu capul o centrare din corner și a înscris printre fundași și portarul advers.
Reacția din Elveția: „Visul s-a spulberat”
Presa din Țara Cantoanelor a fost necruțătoare. Blick a titrat: „Dublă frustrare VAR – Lugano nu prinde Europa League”.
Jurnaliștii au scris că echipa lui Croci-Torti „a fost în filmul greșit, fără final fericit” și că „după 210 minute fără gol marcat, Lugano a părăsit competiția cu amărăciune”.
"Arbitrul Allard Lindhout a anulat două goluri în timp regulamentar", a mai scris sursa citată.
În următoarea fază, adversara CFR-ului se va alege după returul Sporting Braga (Portugalia) – Levski Sofia (Bulgaria) din această seară. În tur, în Bulgaria, scorul a fost 0-0.
Partidele din turul III preliminar al Ligii Europa se vor juca pe 7 și 14 august. CFR Cluj va disputa prima manșă acasă, iar returul, în deplasare