Ratarea serii in Europa League! Soldado, colegul de 30 de milioane al lui Chiriches, s-a facut de ras in Ucraina! VIDEO:

Data publicarii: Joi 20 Februarie 2014, 21:51
Data actualizarii: Joi 20 Februarie 2014, 22:03

► Duminica, LIVE la Sport.ro: Je m’apelle Calificare! 13:00 Trageri la sorti EURO, 15:30 Ajax – AZ, 19:00 Special "ZI CU MUTU"

Faza saisprezecimilor de finala din Europa League a adus confruntari mai mult decat interesante, formatii precum Juventus, Trabzonspor, Napoli, Swansea, Sahtior, Viktoria Plzen sau Tottenham si Dnipro Dnipropetrovsk disputandu-si un loc in faza urmatoare a competitiei.

Fara Vlad Chiriches, accidentat, englezii de la Tottenham au avut parte de o deplasare extrem de dificila in Ucraina, tara macinata de un conflict civil, dar si o tara cu un campionat extrem de puternic. Tottenham a mers in deplasare la Dnipro, fosta adversara a Panduriilor, iar partida s-a dovedit a fi mai dificila decat anticipau fanii britanici.

Cotati ca "outsideri", ucrainienii de la Dnipro au reusit sa invinga cu 1-0, gratie reusitei vedetei Konoplyanka, cel care a reusit sa transforme o lovitura de la 11 metri in minutul 81.

Cu toate acesta, soarta partidei ar fi putut fi cu totul alta, asta daca spaniolul Roberto Soldado, atacant achizitionat de Tottenham in vara lui 2013, in schimbul a 30 de milioane de euro, nu rata incredibil in minutul 56.

Fostul golgheter al lui Getafe si al Valenciei a oferit de departe cea mai mare ratare a serii de Europa League, acesta trimitand peste poarta aparata de Boyko din doar 5 metri, dupa o centrare perfecta a brazilianului Paulinho.

De asemenea, Tottenham a mai ratat o ocazie foarte mare de gol prin belgianul Chadli, care a trimis pe langa din 6 metri, in minutul 88.