VIDEO Rangers - Sparta Praga 2-0 | Echipa lui Ianis Hagi și-a asigurat calificarea în primăvara europeană

rangers Europa League florin nita Ianis Hagi Sparta Praga Europa League
Data publicarii: Joi 25 Noiembrie 2021, 23:11
Data actualizarii: Joi 25 Noiembrie 2021, 23:57

Glasgow Rangers s-a impus în meciul cu Sparta Praga, scor 2-0 și și-a asigurat calificarea în primăvara europeană.

Glasgow Rangers a obținut a doua victorie în grupele Europa League, impunându-se cu 2-0 în meciul cu Sparta Praga. Cu Ianis Hagi titular și Florin Niță pe banca de rezervă, partida a fost dominată de scoțieni. Ambele goluri au fost marcate de Morelos, primul din pasa perfectă a mijlocașului român.

Înaintea confruntării cu Olympique Lyon, Rangers a urcat pe locul doi în grupă, cu șapte puncte și, chiar și în cazul unui eșec combinat cu o victorie a Spartei Praga (patru puncte), rămâne pe poziția secundă.

• Ianis Hagi vs Florin Niță

Minutul 66 - Ianis Hagi este înlocuit cu Nathan Patterson.

Minutul 49 - Gol Rangers! Morelos mărește avantajul pentru scoțieni după o gafă incredibilă în apărarea celor de la Sparta. Panak a vrut să degajeze mingea la un coechipier, însă a ieșit o centrare perfectă de gol pentru Morelos.

Pauză! Glasgow Rangers intră în avantaj la vestiare după o primă repriză în care au dominat jocul și și-au creat mai multe ocazii de gol.

Minutul 13 - Gol Rangers! Morelos deschide scorul pentru scoțieni, din pasa lui Ianis Hagi. Românul luptă eroic pentru o minge și îi pasează decisiv colegului său, care nu îl iartă pe portarul Holec.

Minutul 7 - Joe Aribo primește o pasă perfectă în careul mic, șutează puternic, iar mingea lovește bara transversală.

A început partida Glasgow Rangers - Sparta Praga! Meciul poate fi urmărit aici LIVE VIDEO

Echipele de start

Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Bassey, Barisic - Kamara, Davis - Aribo, Hagi, Kent - Morelos

Sparta Praga: Holec - Wiesner, Panak, Krejci, Hancko - Sacek, Pavelka - Haraslin, Hlozek, Krejci - Minchev

Scoțienii vor revanșa pentru înfrângerea din tur și sunt obligați să câștige pentru a urca pe al doilea loc în clasamentul Grupei A, acolo unde Lyon este lider cu 12 puncte. Rangers se află la egalitate cu echipa lui Florin Niță, ambele având câte patru puncte.

Rangers vine după înfrângerea suferită la primul meci al lui van Bronckhorst pe banca tehnică, în Cupa Ligii Scoției cu Hibernianm în timp ce Sparta Praga, cu Niță în poartă a suferit o înfrângere în campionat cu Slovacko, 0-4.

Ianis Hagi nu a fost titular în ultimul meci, fiind introdus pe teren în minutul 69, când scorul era deja decis, fără să își ajute echipa în vreun fel.