Pistolarul Temwanjera loveste din nou! FC Vaslui 2-0 Omonia!

Adrian Porumboiu Europa League FC Vaslui Omonia Nicosia Europa League
Data publicarii: Joi 30 Iulie 2009, 22:50
Data actualizarii: Joi 30 Iulie 2009, 22:55

FC Vaslui nu i-a dezamagit pe cei 8000 de suporteri care au suportat furtuna pe stadion. Mike Temwanjera a marcat doua goluri si calificarea este aproape pentru echipa lui Porumboiu!

Vaslui intra-n Europa: "Vrem in grupe"! VEZI totul despre adversara ei!

Golurile au fost inscrise de Mike Temwanjera '21 si '55.

Temwanjera a deschis scorul pentru FC Vaslui, in minutul 21. Initial, Genchev a sutat din careul de 16 metri, mingea lovind bara din dreapta portarului echipei cipriote. Balonul a ricosat in cealalta bara, a revenit in careul de 16 metri, de unde Mike Temwanjera a sutat pe mijlocul portii, de la aproximativ 8 metri, printre doi fundasi ciprioti.

Acelasi Temwanjera a inscris din nou, in minutul 55. La un corner de pe partea dreapta, mingea a ajuns la Burdujan, care a centrat in fata careului de 16 metri, Wesley a pasat in fata, Temwanjera a facut pasul inapoi pentru a nu fi surprins in pozitie de ofsaid, iar balonul a fost preluat tot de Wesley, care a sutat in portar, iar mingea a ajuns la Temwanjera, fiind trimisa de acesta in plasa.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 15. Buhus, 28. Canu, 16. Zubar, 17. Balace - 4. Genchev, 20. Ljubinkovici (23. Pavlovici '68) - 10. Gerlem (18. Gangioveanu '78), 80. Wesley, 9. Burdujan - 19. Temwanjera (21. Jovanovici '74). Antrenor: Cristian Dulca.

Omonia Nicosia: 20. Kotsolis - 3. Davidson, 2. Alabi, 22. Patsatzoglou, 33. Charalambous - 8. Zlogar, 10. Aguiar, 16. Kaseke (19. Konstantinou '77) - 77. Christofi (7. Efrem '66), 9. Zurawski, 46. Aloneftis. Antrenor: Takis Lemonis.

Cartonase galbene: Buhus '76, Balace '85 / Kaseke '30, Alabi '90, Konstantinou '90+2.

Meciul a fost arbitrat de o brigada scotiana formata din Douglas McDonald (central), Graham Chambers, Brian McGarry (asistenti) si Mike Tumilty (rezerva). Observatori au fost polonezul Slawomir Stempniewski si norvegianul Trygve Borno.

La partida au asistat 8.000 de spectatori, fiind epuizate toate biletele. Printre spectatori s-au aflat si 400 de suporteri ciprioti.

Meciul retur este programat la 6 august.

LIVE TEXT:
Min 90: Arbitrul fluiera finalul. Vaslui castiga cu 2-0 si este aproape calficata in play-off-ul pentru grupele Europa League!
Min 84: Wesley trece de putin pe langa minge, la un corner executat de Burdujan.
Min 73: Wesley se dsitreaza cu fundasii adversi in coltul terenului, ii intoarce pe toate fetele si este faultat. Lovitura executata de Burdujan a fost respinsa de adversari in corner.
Min 66: Cipriotii scapa pe contraatac, o centrare in gaseste liber in careu pe Zurawski care reia din voleu putin pe langa poarta moldovenilor.
Min 65: Wesley trece de un fundas si scapa singur cu portarul insa reia mingea din vole peste poarta!
Min 64: Cipriotii arunca mingea haotic spre careul nostru insa nu le iese aproape nimic.
Min 62: Vaslui de doua ori aproape de gol! Wesley si Gerlem au fost aproape de a relua din careu, insa funasii adversi au respins de fiecare data.
Min 60: Cipriotii nu se regasesc dupa primirea golului secund. Ei arunca cu disperare mingea spre careul vasluian insa fundasii lui Dulca raman tari pe pozitii.
Min 55: GOOL Vaslui! Mike Temwanjera reuseste dubla, dupa faza suspecta de offside!
La pauza, Vaslui conduce cu 1-0, dupa o repriza extraordinara a oamenilor lui Dulca.

Min 42: Ghencev patrunde in jumatatea advesa si suteaza de la 25 de metri, putin peste porta adversa,
Min 34: Temwanjera suteaza, insa fundasii adversi au respins!
Min 32: Ghencev incearca sa suteze spre poarta, insa este blocat.
Min 30: Kaseke primeste cartonasul galben.
Min 26: Kuciak retine in siguranta o lovitura de cap venita de la un adversar!
Min 24: Gerlem patrunde pe stanga si suteaza in diagonala, mingea trece pe langa poarta!
Min 19: GOOL VASLUI!!! Faza de biliard pentru echipa noastra!!! Wesley patrunde in careu, ii paseaza lui Gerlem care suteaza, mingea loveste ambele bare si revine la Mike Temwanjera care o baga in poarta!!!
Min 16: Wesley apare si el in atac si suteaza, insa fara probleme pentru adversari.
Min 8: Ocazia meciului pentru Omonia! Zurawski este gasit singur in careu, insa reluarea lui cu capul trece putin pe langa poarta.
Min 6: Burdujan suteaza de la 20 de metri lateral stanga, insa pe langa.
Min 5: Vaslui iese la atac si patrunde in careu, insa centrarea se duce aiurea si iesi in aut de poarta.
Min 4: Bruno Aguiar excuta o lovitura libera de la centru in careu, insa nimeni nu atinge mingea si iese in aut de poarta.
Min 3: Temwanjera este atentionat de arbitru dupa un fault la jumatatea terenului.
Min 1: Ploua torential la Vaslui.
Ora 21.00: Arbitrul fluiera startul. Vaslui ataca de la stanga la dreapta!