Ce GROZAAAAV! Ce GROZAAAV! Petrolul e in playoff dupa golul lui Grozav din minutul 93: 2-1 cu Vitesse! Seara nebuna, Romania merge 4x4 in Europa!

Europa League
Data publicarii: Joi 08 August 2013, 20:55
Data actualizarii: Vineri 09 August 2013, 12:22

►One MAN Show | SuperCupa Angliei: Man United – Wigan duminica 17:00, IN DIRECT la Sport.ro si Voyo.ro!

Petrolul s-a calificat in playoff-ul Europa League dupa victoria obtinuta la Arnhem, 2-1 cu Vitesse. Ploiestenii au deschis scorul repede, in minutul 21, prin Boudjemaa, iar finalul de meci a fost unul de-a dreptul dramatic.

Vitesse a egalat in minutul 71, iar 9 minute mai tarziu Petrolul a ramas in 10 oameni dupa eliminarea lui Alcenat.

Pecanha a avut o interventie fantastica in minutul 89, la sutul lui Lerdaam, iar in minutul 90+2, Camara a obtinut o lovitura libera la 18 metri. Grozav si-a asumat responsabilitatea sutului si a inscris golul victoriei.

VITESSE: Velthuizen - Van der Struijk, Van der Heijden, Kashia, Van Aanholt - Leerdam, Kazaishvili, Janssen - Ibarra, Pedersen, Chanturia
Rezerve: Houwen, Mori, Vejinovici, Propper, Vink, Reis, Havenaar
Antrenor: Peter Bosz

PETROLUL:
Pecanha - Alcenat, Geraldo, Manasse, Guilherme - Hoban, De Lucas - Boudjemaa, Hamza, Grozav - Dore

Rezerve: Bornescu, Achim, Mustivar, Priso, Romario, Teixeira, Camara
Antrenor: Cosmin Contra

Min 90+3: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!! GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!! GOOOOOOOOOOOOOL GOOOL GROZAV, GOOOOOOOOOL GROZAV!!! GOOOOOOOOOOOOOOOOL GROZAV! Ce seara nebuna! Romania merge cu 4 echipe in playoff!

Petrolul, Astra si Pandurii, multumim pentru o seara absolut fantastica!

Min 90+2: Camara este faultat la 18 metri. Lovitura libera pentru Petrolul, ultima faza din timpul regulamentar. Hai Grozav, hai Grozaaav!!!!

Min 90+1: Van der Struijk suteaza puternic din marginea careului, mingea nu prinde spatiul portii

Min 89: Bineeee, Pecanha!! Portarul Petrolului are un reflex fantastic la sutul lui Leerdam

Min 80: ... Ce prostie face Alcenat. Fundasul Petrolului vede al doilea galben pentru un fault stupid si este eliminat.

Min 78: Guilherme primeste mingea in careu si suteaza din unghi, mingea este respinsa in corner de Velthuizen.

Min 76: Propper primeste un cartonas galben dupa ce il opreste pe Boudjemaa

Min 72: Gol Vitesse! Van Aanholt egaleaza dupa ce mingea ajunge la el cu noroc! La acest scor vom avea prelungiri!

Min 71: Alcenat primeste cartonasul galben pentru joc periculos. Lovitura libera pentru Vitesse din stanga careului

Min 66: Leerdam da putin peste poarta dupa un corner! Schimbare la VItesse: intra Popper si iese Leerdam

Min 65: Dore suteaza pe langa poarta dupa ce a primit o centrare de pe partea stanga

Min 62: Boudjemaa dribleaza doi adversari la mijloc si scapa pe contraatac, insa nu reuseste pasa pentru Grozav! E corner!

Min 61: Geraldo se apara perfect in fata lui Pedersen

Min 56: Boudjemaa a driblat doi fundasi si a pasa chiar in fata portii, insa sutul a fost blocat!

Min 55: Hamza suteaza sub bara, insa portarul apara incredibil

Min 53: Geraldo blocheaza un sut si respinge in corner. Pecanha retine sigur dupa corner

Min 50: Veerdam primeste cartonas galben

Min 45: PAUZA: Petrolul conduce cu 1-0 la Arnhem si este calficata in playoff la acest scor. Astra si Pandurii sunt deja acolo. Putem spera ca Romania va merge 4x4 in playoff in acest sezon. Hai Petrolul!

Min 44: Pedersen reia cu capul spre coltul lung, Pecanha e batut, dar Guilherme intervine fantastic si respinge de pe linia portii in corner.

Min 40: "La la la la la la la la laaaaa, Petrolul Ploieeeesti" - asta se aude acum pe stadionul de 25.000 de locuri din Arnhem. Fanii Petrolului fac o atmosfera senzationala in tribune. Ca de obicei.

Min 33: Pecanha intervine excelent la mingea centrata de Chanturia in 6 metri

Ohanesian: Ce sentiment. Se sparg bariere, se trece peste ura gratuita si animozitati. Macar de-am fi romani in fiecare joi!

Min 29: Pericol la poarta Petrolului: Pedersen reia cu capul peste poarta din 6 metri

Min 21: GOOOOOOL Petrolul | Boudjemaa intercepteaza o minge respinsa gresit cu capul de olandezi, intra in careu si suteaza puternic sub transversala, fara sanse pentru portarul Velthuizen. Petrolul este in playoff la acest scor.

Min 9: Ibarra il depaseste usor pe Guilherme si suteaza peste poarta lui Pecanha

Min 7: Prima ocazie a Petrolului - Hoban suteaza din afara careului, Velthuizen blocheaza

Min 1: Atmosfera de vacanta pe stadionul din Arnhem. Sunt foarte multe scaune libere, iar cei 400 de suporteri ploiesteni isi fac simtita prezenta