"Pentru mine sunt eroi, niste baieti minunati!" Sumudica ataca Steaua si arbitrajul dupa revenirea senzationala cu Alkmaar

Data publicarii: Vineri 21 August 2015, 09:06
Data actualizarii: Vineri 21 August 2015, 09:07

Astra 3-2 AZ Alkmaar / Condusa inca din minutul 13 cu 2-0, Astra a revenit incredibil chiar in prima repriza si a castigat meciul tur cu AZ Alkmaar.

Marius Sumudica nu a fost multumit decat de marea revenire a Astrei la meciul cu Alkmaar. Arbitrajul l-a nemultumit total pe antrenorul Astrei.

"Un meci inceput de la 0-2, am inceput crispat si nu inteleg de ce. Nu ne-am trezit dupa primul gol, l-am primit imediat si pe al doilea. Inceputurile de joc sunt foarte importante daca le gestionezi bine, noi nu am facut-o. Apoi am revenit ca o echipa mare. Sa revii de la 0-2 si sa faci 3-2 pana in pauza, din 3 faze fixe care cred ca v-ati dat seama ca sunt lucrate si le multumesc jucatorilor ca nu ne-am chinuit degeaba de la inceputul campionatului.

Stiam ca la faze fixe sunt vulnerabili, iata ca a ajuns si clipa cand ceea ce facem la antrenament apare in joc. Pentru mine sunt eroi, niste baieti minunati. Totul avand in vedere ca joaca din 3 in 3 zile. Nici nu vreau sa ma gandesc in noaptea asta cum ma ia somnul, peste 2 zile jucam cu Iasi. Nici nu stiu ce jucatori pot sa bag, l-am pierdut pe Boldrin care s-ar putea sa aiba fractura de pomete. Pe zi ce trece zici ca e un blestem.

In alta ordine de idei, maine probabil o sa organizez o conferinta de presa sa vad impotriva cui ma adresez, am luat "microbul Argaseala". In minutul 5 este 11 metri cat casa la De Amorim, altceva e cand incepi de la 1-0. Consider ca si in a 2-a repriza e 11 metri cand suteaza Alibec si prinde mingea un adversar chiar sub brat. Cartonas galben la intrarea la Silviu Lung se da oriunde in lumea asta si era al doilea galben si rosu. Ceea ce a gresit domnul Coltescu a venit acest sloven si ne-a luat.

Sa vorbesc cu conducerea sa vedem cum putem organiza aceasta conferinta de presa sa cerem sa trimitem pe cineva la FIFA sa discute raportul acestui arbitru asa cum si cei de la Steaua doresc sa faca in Comitetul Executiv" a spus Marius Sumudica la conferinta de presa de dupa meci.

"Important e ca am revenit, am avut si acel penalty, daca se dadea si probabil era altfel rezultatul. Importanta insa este revenirea noastra. Ati vazut ce s-a intamplat, ei au marcat 2 goluri repede si noi am crezut in revenire si am reusit-o chiar din prima repriza. Au fost 2 greseli, important e ca le-am reparat. Sansele raman egale pentru retur.

Imi doresc sa merg la echipa nationala. Eu imi fac treaba aici, sunt oameni in masura sa decida daca merit sa fiu la echipa nationala sau nu" a declarat Budescu, cel care a pasat la 2 dintre golurile Astrei.