FOTO ȘI VIDEO Patrik Schick Fantastick! Atacantul lui Bayer Leverkusen, la trei goluri consecutive și decisive marcate după minutul 90 în Europa League

Patrik Schick Bayer Leverkusen Europa League Qarabag Xabi Alonso Europa League
Data publicarii: Vineri 15 Martie 2024, 12:34
Data actualizarii: Vineri 15 Martie 2024, 12:43

Liderul din Bundesliga s-a calificat în sferturile de finală ale EL grație golurilor incredibile ale vârfului ceh al lui Xabi Alonso.

Bayer Leverkusen, lider autoritar în Bundesliga (10 puncte peste Bayern Munchen de pe locul 2), s-a calificat în sferturile de finală ale Europa League după încă o revenire impresionantă în duelul cu Qarabag, eroul fiind și de această dată atacantul ceh Patrik Schick (28 de ani).

După 2-2 în turul disputat la Baku, meci în care azerii au condus cu 2-0 până în minutul 70 și Patrik Schik a egalat în '90+2, Bayer Leverkusen a avut viață grea și pe teren propriu, dar a întors spectaculos meciul și nici nu a mai avut nevoie de reprize de prelungiri.

După 0-0 la pauză, Qarabag a deschis scorul în minutul 58, prin francezul Abdellah Zoubir, fostul jucător de la Petrolul Ploiești, însă azerii au rămas în 10 la doar patru minute distanță.

Bayer Leverkusen - Qarabag 2-2 după 0-2 în tur și 3-2 după 0-2 în retur

Campioana Azerbaidjanului n-a acuzat însă șocul eliminării și a mai marcat o dată prin Juninho, în minutul 67.

Cu 20 de minute rămase și două goluri de recuperat, Bayer Leverkusen a reușit o nouă revenire impresionantă. Mai întâi Jeremie Frimpong a redus din handicap în minutul 72, iar același Patrik Schick a reușit o dublă în prelungiri (90+3' și 90+7') prin care a trimis echipa lui Xabi Alonso în sferturile de finală ale Europa League.

"După ce am reușit să egalăm, mă gândeam deja la prelungiri. Nu mai credeam că ne putem califica în timpul regulamentar.

Eram deja cu capul la ce ar trebui să le spun jucătorilor. Dar, dintr-o dată, s-a terminat. A fost o noapte specială", a declarat antrenorul Xabi Alonso după meci.