FOTO Ultrasii austrieci au invadat terenul la Austria Viena - Bilbao!

Athletic Bilbao Austria Viena Europa League Europa League
Data publicarii: Joi 03 Decembrie 2009, 23:25
Data actualizarii: Joi 03 Decembrie 2009, 23:36

Athletic Bilbao a invins in deplasare la Austria Viena cu 3-0 insa jucatorii spanioli au fost la un pas de linsaj pe teren.

Golurile au fost marcat de Llorente '19, '84 si San Jose '62.

Partida a fost marcata de incidente provocate de spectatori, fiind intrerupta de mai multe ori in repriza secunda, conform site-ului german kicker.de. In minutul 52, tortele aprinse de suporterii gazdelor au scazut considerabil vizibilitatea pe gazon si arbitrul norvegian Svein Oddvar Moen a intrerupt jocul timp de patru minute.

Apoi, intalnirea a fost intrerupta circa doua minute, din cauza obiectelor aruncate din tribuna pe teren. Dupa golul al doilea, fanii austrieci au protestat, invadand terenul.

Jucatorii au plecat spre vestiare si, dupa interventia fortelor de ordine, au revenit. Aceasta pauza a durat aproximativ 20 de minute, iar meciul s-a incheiat dupa 115 minute.

In cealalta partida a grupei, echipa SV Werder Bremen a invins, pe teren propriu, formatia CD Nacional Madeira, scor 4-1 (2-0). Nemtii au marcat prin Rosenberg '31, '34, Moreno '84 si Marin '90+2, iar portughezii au punctat prin Ruben Micael '61.

Werder Bremen isi asigurase calificarea in 16-imi dupa runda a patra.

Clasamentul grupei L inaintea ultimei etape: 1. SV Werder Bremen - 13 puncte, 2. Athletic Bilbao - 10 p, 3. CD Nacional Madeira - 2 p (golaveraj 6-11), 4. FK Austria Viena - 2 p (3-11).

Ultima etapa (16 decembrie): Athletic Bilbao - SV Werder Bremen (in tur, 1-3) si CD Nacional Madeira - FK Austria Viena (in tur, 1-1).