"Eram deja cu capul la ce ar trebui să le spun". Mărturisirea sinceră a lui Xabi Alonso, după ce Bayer a revenit spectaculos

Xabi Alonso Bayer Leverkusen Europa League Europa League
Data publicarii: Vineri 15 Martie 2024, 11:29
Data actualizarii: Vineri 15 Martie 2024, 12:03

Bayer Leverkusen s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Europa League, continuând seria partidelor fără înfrângere din acest sezon.

Echipa pregătită de Xabi Alonso a învins cu 3-2 pe Qarabag FK, care conducea cu 2-0 în minutul 68, pe BayArena, în manşa secundă a optimilor.

Bayer Leverkusen a fost condusă cu 2-0 şi în tur, dar a smuls egalul, 2-2, în ultimele minute de joc.

Azerii au marcat la Leverkusen prin Abdellah Zoubir (59) şi prin Juninho (68), deşi oaspeţii evoluau în inferioritate după eliminarea lui Elvin Jafarguliev (63).

Bayer Leverkusen a reuşit să rămână neînvinsă în acest sezon, după ce a redus din diferenţă prin Jeremie Frimpong (72), iar dubla cehului Patrik Schick (90+3, 90+8) a adus o calificare nesperată.

Alături de Bayer Leverkusen s-au mai calificat în sferturi Benfica Lisabona, AC Milan, Olympique Marseille, West Ham, Atalanta, AS Roma şi Liverpool.

• Competiția este transmisă pe PRO ARENA și VOYO.

"După ce am reușit să egalăm, mă gândeam deja la prelungiri. Nu mai credeam că ne putem califica în timpul regulamentar. Eram deja cu capul la ce ar trebui să le spun jucătorilor. Dar, dintr-o dată, s-a terminat. A fost o noapte specială", a declarat Xabi Alonso, după meci.

Pep Guardiola, despre parcursul lui Xabi Alonso la Bayer Leverkusen

Tehnicianul lui Manchester City a mărturisit că jucătorii lui Bayer Leverkusen fac un sezon cu adevărat excepțional, sub comanda lui Xabi Alonso.

"Dacă mă întrebați despre Xabi Alonso vă pot spune doar atât: 'WOW'. Sunt invincibili! E singura echipa fără înfrângere în toate competițiile, iar principalul lor rival este Bayern Munchen.

Este pur și simplu 'wow' ce au reușit. Pe lângă faptul că nu au pierdut în Bundesliga, în Europa League, în Cupa Germaniei, reușesc să joace foarte bine împreună", a transmis antrenorul.

Xabi Alonso este curtat în acest moment de Liverpool și FC Barcelona. Este considerat omul ideal pentru a prelua una dintre cele două echipe. Cei doi giganți caută antrenor, asta pentru că atât Jurgen Klopp (56 de ani), cât și Xavi Hernandez (44 de ani), au anunțat că vor pleca la finalul sezonului actual.