CATASTROFA! Rapid a fost calcata in picioare in Olanda de pustii lui Van Basten! Heerenveen 4 - 0 Rapid, iar Sabau pierde rusinos primul meci oficial la Rapid!

Rapid Europa League Heerenveen Europa League
Data publicarii: Joi 02 August 2012, 22:45
Data actualizarii: Joi 02 August 2012, 22:55

XD spune: "Numai desculti in echipele de la noi pana acum...doar Vaslui se califica in grupele UCL si e de ajuns. Sabau nu e antrenor nici de liga a II-a oricum...."

Emotii mari pentru Sabau in deplasarea din Olanda. Van Basten este pe banca celor de la Heerenveen si vrea neaparat sa se califice in Europa League.

Echipa care a terminat sezonul trecut pe 5 in Olanda, peste Twente, se poate dovedi un adversar dificil pentru Rapid, in conditiile in care Sabau nu va avea la dispozitie cativa jucatori foarte importanti.

Pancu si Herea sunt accidentati, iar Renan, Codrea si Pavlovici nu au drept de joc. Fara Bas Dost, golgheterul editiei trecute din campionatul olandez, vandut in aceasta vara la Wolfsburg, Heerenveen nu a reusit sa castige niciun meci amical in turneul de pregatire din aceasta vara.

Echipe de start:

HEERENVEEN: Nordfeldt - Zuiverloon, Gouweleeuw, Zomer, Raitala - De Roon, Kums, Djuricici - Van la Parra, Tannane, Ziyech. Rezerve: Vandenbussche, Schmidt, Van Anholt, El Akchaoui, Otigba, Fazli, Valpoort.

RAPID: Albut - Rui Duarte, Oros, M. Constantin, Bozovici - Roman, N. Grigore, Grigorie, Milisavljevici - Ilijoski, Surdu.

Rezerve: Draghia, Glauber, Voicu, A. Coman, Teixeira, Ciolacu, Goga.

Rapid sufera cea mai mare umilinta din ultimii zeci de ani! in fata unei trupe de pusti a lui Van Basten! Multi dintre titularii lui Heerenveen au 18 sau 19 ani!

Sabau este la prima infrangere intr-un meci oficial pentru giulesteni si la una dintre cele mai dure din cariera de antrenor!

Final de meci! 4-0 pentru olandezi!

Min 90+3. Ultimul minut de joc, fanii olandezi canta puternic, iar Rapid incearca sa spele rusinea cu un gol pe final

Min 89. GOL HEERENVEEN! 4-0 dupa un contraatac, in trei, la care Albut a fost invins cu un sut plasat de Fazli!

Min 88. Cornerul batut de Grigorie nu ameninta poarta, mingea e trimisa peste, fara emotii pentru portarul olandezilor

Min 87. Ciolacu trage senzational, dar Nordfeldt scoate in corner!

Min 86. Rapid a scapat de rusine! > Van Basten nu-l lasa pe Djuricici sa dea golul trei si il inlocuieste cu Fazli

Min 83. Inca un atac pentru Heerenveen, Constantin intervine fara fault, in fata careului mare

Min 78. Albut reuseste o interventie buna la sutul lui Djuricici, care vrea hat-trick-ul

Min 76. > Ultima modificare la Rapid: iese Roman si intra Ciolacu!

Min 75. Mai este un sfert de ora pana la final. Rapidistii nu mai pot face pressing, au cazut fizic. Olandezii paseaza in aparare

Min 71. > Schimbare la Heerenveen. Iese Tannane si intra Valpoort

Min 69. GOL HEERENVEEN! Alta gafa mare in apararea Rapidului, Albut iese gresit, iar contraatacul lui Heernveen se termina cu un gol al lui De Roon! 3 - 0

Min 68. Rui Duarte cade in careul advers, dupa un umar la umar, insa nu se da nimic. Olandezii scapa pe contraatac

Min 64. GOL HEERENVEEN! Gafa mare in apararea Rapidului, Marius Constantin ii face cadou mingea lui Van Anholt,  el prelungeste pentru Djuricici, care trage plasat, la coltul lung! 2-0 pentru Heerenveen!

Min 63. > A doua schimbare la Rapid! Intra Goga, in locul lui Ilijoski

Min 60. Rui Duarte il loveste cu cotul pe marcatorul golului, Djuricici, si primeste |  |

Min 58. > Prima schimbare la Rapid! Milisavljevici iese, iar in locul sau intra un jucator de creatie, Teixeira

Min 55. Milisavljevici insista cu o minge pe stanga, isi depaseste adversarul, paseasa in careul mic, iar mingea nu ajunge la Ilijoski. Cea mai mare ocazie a Rapidului, in afara de bara din finalul primei reprize

Min 52. > Atacantul de nici 20 de ani, Ziyech, este inlocuit cu Van Anholt (21 de ani)

Min 50. Ziyech cade si acuza o contractura la piciorul stang! Intre timp se aud fanii Rapidului cantand puternic!

Min 48. Albut iese aiurea la o minge, urmeaza o centrare in careul sau, insa Marius Constantin salveaza, cu capul

Min 46. Nu sunt schimbari in cele doua echipe, Rapid joaca la fel, acelasi sistem ca inainte de pauza

Final de repriza, Heerenveen - Rapid 1-0! Revenim cu comentariul live in 15 minute!

Min 45. Rui Duarte e faultat in marginea careului mare, avem lovitura libera periculoasa! Bara Milisavljevici!

Min 42. Sabau le striga de pe margine rapidistilor sa faca pressing sus! Roman pleaca pe dreapta, centreaza, dar apararea olandezilor respinge din careul mare

Min 41. Primele emotii pentru portarul lui Heerveen, la capul lui Ilijoski, mingea se duce pe langa

Min 39. Rui Duarte si Grigorie il deposedeaza pe Djuricici, dupa o posesie de peste 2 minute a olandezilor. Pe contraatac, Surdu pierde mingea

Min 34. Mingea din "libera" pentru Heernveen se duce peste poarta, insa Albut nu statea pe coltul potrivit!

Min 33. Scapam de penalty! Ziyech obtine o lovitura libera din marginea careului, dupa un fault clar!

Min 30. Ziyech rateaza o mare ocazie! Sut din marginea careului, care merge mult peste porta lui Albut!

Min 26. | |   Cartonas galben pentru Van la Parra. Reluarile arata ca nu l-a atins pe Milisavljevici!

Min 21. Ocazie mare si pentru olandezi! Mingea este centrate de pe dreapta, traverseaza careul lui Albut, insa Rui Duarte respinge

Min 20. Rapidistii incearca o faza in stanga, insa centrarea pentru Ilijoski este prea greu de prins!

Min 15. Surdu scapa pe un contraatac, dar nu ajunge si la pasa trimisa de Grigorie, prea lunga!

Min 14. Alta gafa a lui Milisavljevici! Din nou isi scapa omul din marcar, el centreaza, dar apararea respinge in ultimul moment!

Min 10. GOL HEERENVEEN! 1-0 dupa o intrare prea devreme a lui Milisavljevici pe dreapta, Djuricici scapa si il lobeaza pe Albut!

Min 9. Grigorie si Rui Duarte incearca de doua ori sa pasese in lateral in careul olandezilor! Doar corner batut gresit!

Min 8. Surdu pare unul dintre cei mai buni oameni pentru Rapid, din acest inceput de meci! Are o actiune personala pe stanga, dar pasa lui nu ajunge in centrul careului

Min 6. Actiune a lui Ziyech in careul lui Albut, trage, dar se da offside!

Min 3. Lovitura libera pentru Rapid de la peste 30 de metri! Surdu bate bine, mingea e deviata de zid, corner pentru Rapid!

Heerenveen are o echipa tanara, cu o medie mica de varsta. Intre titulari sunt jucatori de 18 si de 19 ani, care debuteaza in cupele europene!

Min 1. Stadionul olandezilor e plin! Oamenii lui Van Basten incep meciul in viteza, s-au instalat deja in careul Rapidului!