E golgeter in Europa, are 25 de goluri in acest an si ameninta: "Il voi depasi pe Messi!"

Villarreal Bayer Leverkusen Europa League
Data publicarii: Joi 17 Martie 2011, 17:10
Data actualizarii: Joi 17 Martie 2011, 17:34

Un italian vrea sa il depaseasca pe Messi in Spania. Rossi de la Villarreal este intr-o forma fenomenala in acest sezon si ameninta suprematia starului de la Barcelona.

"Rossi vrea sa arate ca este un atacant de nivelul lui Eto'o si Messi", scrie astazi Marca despre starul care straluceste in acest sezon la Villarreal.

Rossi este golgeter in Europa League in acest sezon alaturi de Falcao, cu 7 goluri. In tot anul a marcat 25 de goluri si se bate in topul eficientei cu Messi.

Rossi poate deveni golgeterul Europa League in aceasta seara. El este anuntat titular in returul cu Leverkusen, unde nemtii trebuie sa revina dupa o infrangere cu 3-2 din tur.

Villarreal, echipa care a eliminat-o pe Napoli in turul precedent este a doua favorita la castigarea Europa League in 2011 si va incepe diseara cu:

Diego Lopez, Mario, Gonzalo, Marchena, Capdevila, Cazorla, Bruno, Borja Valero, Cani, Rossi si Nilmar.

Leverkusen va ataca in Spania cu Adler, Vida, Schwaab, Reinartz, Kadlec, Ballack, Rolfes, Sam, Renato Augusto, Castro si Derdiok.

"Nilmar si Rossi sunt GARANTIA lui Villarreal pentru calificarea in sferturile Europa League", au scris astazi si spaniolii de la As.

Garrido - "Vom da totul pentru o calificare in sferturi. Este foarte important acest meci, putem ajunge sa jucam la cel mai inalt nivel", a spus antrenorul lui Villarreal.

Heynckes - "Sansele noastre sunt minime. Trebuie sa batem la doua goluri, va fi dificil, dar nu imposibil. Echipa mea este ambitioasa si marcheaza multe goluri. Aceasta competitie ne poate tine in viata in acest sezon"

Leverkusen este pe 2 in Germania, la 9 puncte de Dortmund dupa 26 de meciuri. Villarreal este pe 4 in Spania cu 51 de puncte dupa 28 de meciuri, la 3 puncte in spatele Valenciei si la 8 puncte peste Espanyol echipa de pe 5 din Primera.