Europa League Europa League

BATE Borisov a batut la Liverpool si Levski a castigat la Roma! Vezi aici rezultate!

Vezi aici rezultate complete si echipele calificate in primavara Europa League!

SPORT.RO
Data publicarii: Vineri 18 Decembrie 2009, 00:14
Data actualizarii: Vineri 18 Decembrie 2009, 00:39

In urma fazei grupelor din Europa League, in 16-imile de finala ale competitiei s-au calificat urmatoarele formatii: Anderlecht Bruxelles, Ajax Amsterdam, FC Valencia, OSC Lille, Hapoel Tel-Aviv, Hamburger SV, Sporting Lisabona, Hertha Berlin, AS Roma, Fulham, Galatasaray Istanbul, Panathinaikos Atena, Red Bull Salzburg, Villarreal, Fenerbahce Istanbul, Twente Enschede, Benfica Lisabona, Everton, Sahtior Donetk, FC Bruges, PSV Eindhoven, FC Copenhaga, Werder Bremen, Athletic Bilbao.


Grupa A

Ajax 1-3 Anderlecht (Emanuelson '77 / Lukaku '13, '23, Legear '44)
Dinamo Zagreb 1-2 Timisoara (Scutaru '80 a / Bucur '67, Goga '84) 

Clasament

               
Anderlecht 6 3 2 1 9 4 11
Ajax 6 3 2 1 8 6 11
Dinamo Zagreb 6 2 0 4 6 8 6
Poli Timisoara 6 1 2 3 4 9 5

Grupa B

Lille 3-1 Slavia Praga (Cabaye '25, Gervinho '40, Obraniak '80 / Vlcek '56)
Genoa 1-2 Valencia (Crespo '51 / Bruno '45, Villa '90)

 Clasament

               
Valencia 6 3 3 0 12 8 12
Lille 6 3 1 2 15 9 10
Genoa 6 2 1 3 8 10 7
Slavia Praga 6 0 3 3 5 13 3

Grupa C

Hapoel Tel-Aviv 1-0 Hamburger SV (Yeboah '23)
Rapid Viena 3-3 Celtic (Jelavic '1, '8, Salihi '19 / Fortune '24, Fortune '67, McGowan '90)

Clasament

               
Hapoel Tel Aviv 6 4 0 2 13 8 12
Hamburger SV 6 3 1 2 7 6 10
Celtic 6 1 3 2 7 7 6
Rapid Viena 6 1 2 3 8 14 5

 

Grupa G

Lazio 0-1 Levski Sofia ( Yovov '61)
Villarreal 0-1 FC Salzburg
(D. Svento '7)

Grupa G M V E I GD GP Puncte
Salzburg 6 6 0 0 9 2 18
Villarreal 6 3 0 3 8 6 9
Lazio 6 2 0 4 9 10 6
Levski Sofia 6 1 0 5 1 9 3

Grupa H

Steaua 1- 1 Twente (P. Kapetanos '18/ Stam '35)
Fenerbahce 1- 0 Sheriff
(U. Boral  '15)

Grupa H M V E I GD GP Puncte
Fenerbahce 6 5 0 1 8 3 15
Twente 6 2 2 2 5 6 8
Sheriff 6 1 2 3 4 5 5
Steaua Bucuresti 6 0 4 2 3 6 4

Grupa I

Everton 0- 1 BATE Borisov (A. Yurevich '75)
Benfica 2- 1AEK Atena (
A.F.D. Maria '45, 73/ I. Blanco '84)

Grupa I M V E I GD GP Puncte
Benfica 6 5 0 1 13 3 15
Everton 6 3 0 3 7 9 9
BATE Borisov 6 2 1 3 7 9 7
AEK 6 1 1 4 5 11 4

 

 

 

 

Modifică setările cookies