Meci nebun, atmosfera infernala: Polonia 1-1 Grecia! Doua eliminari, un penalty ratat! Lewandowski a inscris primul gol de la Euro!

Polonia Euro 2012 Grecia Euro 2012
Data publicarii: Vineri 08 Iunie 2012, 20:53
Data actualizarii: Vineri 08 Iunie 2012, 20:57

Grecii au egalat in inferioritate numerica si ar fi putut chiar sa obtina toate cele trei puncte in infernul de la Varsovia. Karagounis a ratat un penalty in minutul 70.

POLONIA: Szczesny, Boenisch, Wasilewski, Perquis, Piszczek, Polanski, Rybus, Obraniak, Murawski, Błaszczykowski, Lewandowski
Rezerve: Sandomierski, Tyton, Wojtkowiak, Kaminski, Wawrzyniak, Dudka, Matuszczyk, Mierzejewski, Wolski, Grosicki, Sobiech, Brożek.

GRECIA: Chalkias, Maniatis, A Papadopoulos, Torossidis, Papastathopoulos, Holebas, Karagounis, Ninis, Katsouranis, Samaras, Gekas
Rezerve: Tzorvas, Sifakis, Tzavellas, Malezas, K Papadopoulos, Makos, Fotakis, Fortounis, Fetfatzidis, Liberopoulos, Mitroglou, Salpingidis.

FAZELE MECIULUI:

FINAL

'89: Blaszczykowski centreaza de pe partea dreapta, Katsouranis respinge in corner

'88: Papadopoulos are o noua interventie excelenta in fata lui Lewandowski.

'83: Lewandowski incearca un sut de la marginea careului, dar este blocat de Papadopoulos.

'74: Salpingidis inscrie, golul este anulat pentru ofsaid

'70: Karagounis bate penalty-ul, aparaaaa Tyton

'69: Iese Rybus, intra Tyton in poarta.

'68: ... Szczesny este eliminat dupa un fault in careu asupra lui Salpingidis. Grecii au penalty

'63: Ocazie uriasa a Greciei! Samaras Samaras prieste o pasa excelenta in stanga si suteaza puternic din unghi, din 8 metri, peste poarta.

'54: ... Karagounis vede galbenul

'51: GOOOL Grecia! Salpingidis egaleaza cu un sut din 10 metri.

'46: «» Iese Ninis, intra Salpingidis

PAUZA | Polonia 1 Grecia 0 | Concluzia primei reprize este ca Polonia va fi foarte greu de invins la acest campionat cu o asa atmosfera. Suporterii din tribune sunt incredibili. Lewandowski, jucatorul dorit de United, a marcat primul gol de la Euro. Grecii au acuzat arbitrajul din prima repriza. Papastathopoulos a fost eliminat dupa doua cartonase galbene, iar in prelungirile partidei, grecii au cerut penalty la hentul lui Perquis.

m: asa sunt toti arbitrii, trebuie sa fie pro gazde, sau le ie frica de polonezi sa nu- ia la bataie; categoric au gresit mult fata de Grecia

'45+2: ... Holebas vede galbenul pentru proteste. Grecii au cerut penalty dupa ce Perquis facut hent in careu.

45: Perquis reia cu capul centrarea lui Obraniak, pe langa poarta.

'43: ... Papastathopoulos vede al doilea galben si este eliminat.

Expresia fetei lui Fernando Santos (selectionerul Greciei) face toti banii :)

'35: «» Schimbare de prenume :) Iese Avraam Papadopoulos, intra Kiriakos Papadopoulos.

'34: ... Papastathopoulos vede cartonasul galben

'24: Katsouranis suteaza de la 20 de metri, pe langa poarta

Sergas: Se vor da multe goluri, 3-1 pentru Polonia

Polonia a inceput excelent partida, impinsa evident de la spate si de vuietul infernal din tribune. Marcatorul golului, Lewandowski, este jucatorul despre care selectionerul Poloniei a spus ca va semna cu Manchester United, imediat dupa terminarea campionatului european.

'16: GOOOOOL Polonia! Lewandowski inscrie cu capul din 8 metri dupa o centrare perfecta a lui Polanski, de pe partea dreapta.

Sursa foto: uefa.com

'12: Blaszczykoeski suteaza fara preluare din 16 metri, mingea trece putin peste poarta!

'11: Karagounis centreza in fata portii, Gekas reia cu capul, mingea trece pe langa poarta polonezilor.

'5: Chalkias are un reflex excelent si scoate de sub bara sutul lui Murawski.

'2: Lewadowski are prima ocazie a meciului, Chalkias retine. Este o atmosfera infernala pe Stadionul National din Varsovia.