Mutu, in topul dezamagirilor de la Euro!

Adrian Mutu Echipa Nationala Euro 2008 Luca Toni EURO 2008
Data publicarii: Vineri 27 Iunie 2008, 19:06
Data actualizarii: Vineri 27 Iunie 2008, 19:07

Internationalul roman Adrian Mutu ocupa locul opt in topul dezamagirilor de la Campionatul European de fotbal, intocmit de jurnalistii de la cotidianul englez The Sun si in care pe prima pozitie se afla italianul Luca Toni.

The Sun noteaza ca Mutu se numara printre jucatorii de la care se asteptau multe la Euro. "Cu un penalti in meciul cu Italia, el se afla la un pas de a-si trimite echipa in sferturile de finala. Dar Mutu a ratat si Romania a fost invinsa apoi de Olanda", mentioneaza sursa citata.

Primul loc in topul dezamagirilor este ocupat de atacantul nationalei Italiei, Luca Toni, care a avut "un turneu ingrozitor", ratand numeroase ocazii.

Italianul este urmat de portarul Petr Cech (Cehia), despre care The Sun scrie ca a comis o greseala, la golul de 2-2 al Turciei, care a costat Cehia calificarea in sferturile de finala.

Pe pozitia a treia se afla francezul Eric Abidal, eliminat la meciul cu Italia. Nationala Greciei, castigatoarea editiei din 2004 a turneului, ocupa locul patru, urmata de francezul Thierry Henry, "omul a carui stea continua sa se stinga".

Ultimele cinci locuri din top sunt ocupate, in ordine, de germanul Mario Gomez (6), nationalele Austriei si Elvetiei (7), Adrian Mutu (8), Karim Benzema (9) si International Broadcast Centre din Viena (10), deoarece transmisia semifinalei Germania - Turcia a fost intrerupta cel putin zece minute din cauza unei pene de curent.