Gol fantastic al lui Riise: Norvegia 2-2 Grecia

Data publicarii: Joi 13 Septembrie 2007, 17:40
Data actualizarii: Joi 13 Septembrie 2007, 17:40
VEZI REZUMATUL MECIULUI

Norvegia si Grecia au facut una dintre cele mai spectaculoase reprize din preliminariile lui Euro 2008. Grecii lui Otto Rehhagel au inceput bine si in minutul 7, Kyrgiakos a deschis scorul.

Gazdele au revenit dupa doar 8 minute, cand vedeta John Carew a profitat de balbele apararii adverse si a adus egalarea.

Norvegienii au comis-o si ei in aparare si l-au ajutat pe Kyrgiakos sa faca dubla: 2-1 pentru Grecia. In minutul 39 a venit insa bijuteria lui John Arne Riise.

Starul lui Liverpool a prins un sut de exceptie de la peste 25 de metri si a adus egalarea pentru a doua oara.

Finalul meciului a fost de infarct, in plina ofensiva a norvegienilor, grecii au scapat pe contraatac, dar Liberopoulos a dat-o in bara.

Norvegia - Grecia s-a terminat 2-2 si grecii raman pe primul loc in grupa C cu 19 puncte. Norvegia e pe 3 la egalitate de puncte, 17, cu echipa de pe 2, Turcia, care a batut cu 3-0 acasa, Ungaria.