Meci de povestit nepotilor: Turcia 3-2 Cehia

EURO 2008
Data publicarii: Duminica 15 Iunie 2008, 21:23
Data actualizarii: Luni 16 Iunie 2008, 00:01
Meci nebun in grupa A, unde Turcia s-a calificat in sferturi, dupa 90 de minute de chin. Echipa lui Fatih Terim a suferit teribil, insa norocul a venit in a doua repriza.

Meci halucinant la Geneva, Turcia. Imparatului Terim a reusit imposibilul ...S-a calificat in sferturi la EURO dupa un meci nebun cu Cehia, semifinalista din urma cu 4 ani. Fara victorie in fata cehilor de jumatate de secol, turcii au dat lovitura: au batut cu 3-2 dupa ce au fost condusi cu 2-0. Meciul a inceput cu o intarziere de 5 minute fata de ora oficiala, turcul Servet Cetin a avut probleme cu ghetele de joc.

Uriasul de 2 metri si 2 centimetri din atacul Cehiei, Jan Koller si-a pus capul la contributie in minutul 34 si a marcat din centrarea lui Grygera. In minutul 62, Plasil a facut 2-0. Turcia a scapat de umilinta, Polak a dat-o in bara si, pe contraatac, Arda Turan a readus Turcia in joc in minutul 74.

Finalul a fost de infarct, in minutul 87, Petr Cech a facut greseala carierei, a scapat mingea din maini si, pe faza, Nihat a bagat-o in poarta. Cand toata lumea se pregatea de penalty-uri, acelasi Nihat a lovit decisiv pe contaatac pentru 3-2. Turcii au trait periculos prelungirile, portarul Volkan a luat rosu direct dupa ce l-a lovit pe Koller si in poarta a intrat atacantul, Tuncay.

Nu s-a mai intamplat nimic si Turcia, Cehia s-a terminat 3-2. Turcii au terminat grupa A pe locul 2 cu 6 puncte si vor juca in sferturi cu Croatia.

Min 92! Decizie controversata a arbitrului Frojdfeldt, care l-a eliminat pe Demirel pentru o lovitura petrecuta in careu, insa nu a dictat penalty.
Min 89! Goooool Turcia! Acelasi Kahveci inscrie pentru 3-2 si Turcia este la cateva minute de sferturi. Cehia este in genunchi.
Min 87! GOOOOOOl Turcia! Inscrie Kahveci pentru 2-2 dupa o gafa imensa a lui Cech.Meciul se poate termina cu penaltyuri.
Min 75! Goooool Turcia! Arda Turan aprinde sperantele turcilor si inscrie pentru 2-1
Min 62! Gooooool Cehia! Plasil inscrie pentru 2-0
Min 34! Gooool Cehia! Jan Koller inscrie pentru 1-0.

A murit frumos! Elvetia 2 -0 Portugalia!
Duminica 15 Iunie 2008, 21:14