Show total! Manchester City in sferturile UEFA: 3-4 la penaltyuri cu Aalborg

Data publicarii: Joi 19 Martie 2009, 21:22
Data actualizarii: Vineri 20 Martie 2009, 01:00

Aalborg - Manchester City 2-0 dupa 120 de minute, 3-4 la penaltyuri. Manchester City, cu Robinho in teren, a transpirat si a muncit cat pentru toate meciurile de pana acum din UEFA, pentru a prinde un loc in sferturile competitiei.

A fost 2-0 in tur pentru City, iar britanicii veneau in Danemarca increzatori si cu gandul departe, chiar la finala Cupei UEFA. Cu un atac format din Robinho si tanarul Evans, Manchester City a tinut meciul sub control in prima repriza, iar scorul arata excelent, 0-0.

Dupa pauza, Aalborg a inceput sa prezese din ce in ce mai mult, iar Shelton, Tracy si Nomvethe, ultimii doi intrand pe parcursul meciului, au iesit in evidenta prin actiuni taioase, care i-au dat emotii portarului lui City, Given.

Nebunia a fost declansata in minutul 85, cand Shelton a deschis scorul, dar Manchester era in continuare relaxata, avea un avantaj de un gol. Robinho a iesit de pe teren ianinte de finalul meciului, dupa ce a trimis din 10 metri de poarta in bara, pentru ca in minutul 90, fundasul Jakobsen sa marcheze pentru 2-0.

Aalborg impingea meciul in prelungiri, spre disperarea englezilor! Partida a ajuns in cele din urma la penaltyuri, acolo unde City a castigat dupa ce Given a aparat loviturile date de Augustinussen si Shelton.

Jackobsen, Johansson si Nomvethe au marcat la penalty pentru Aalborg. Evans, Elano, Wright Phillips si Dunn au fost oamenii care au inscris pentru City.