Seara teribil de grea pentru Steaua pe Cluj Arena! Tahar a marcat golul calificarii cu 10 minute inainte de final: U Cluj 0-1 Steaua! Toate fazele VIDEO

22:48 24 Sep

Echipele calificate in optimile Cupei Romaniei: Steaua, ASA Targu Mures, FC Viitorul II, Pandurii Targu Jiu, CFR Cluj, CSMS Iasi, ACS Poli Timisoara, FC Botosani, FC Baia Mare, FC Brasov, Astra Giurgiu, CS Bacau, FC Viitorul, Petrolul Ploiesti, Dinamo Bucuresti si Concordia Chiajna.

22:30 24 Sep

Steaua obtine calificarea in optimile Cupei Romaniei dupa o partida teribil de grea pe Cluj Arena. Victorie la limita, obtinuta cu emotii pe final de meci - Tahar a inscris golul "de aur" in minutul 82.

22:19 24 Sep

22:14 24 Sep

Min 82 / GOOOOL Steaua / Adi Popa centreaza la prima bara, Candea intervine gresit, iar Tahar inscrie simplu, cu capul, din 2 metri.

22:12 24 Sep

Min 77 / Papp reia spectaculos, cu calcaiul, o centrare buna de la Carp, Niczuly este atent si retine.

22:04 24 Sep

Cine ar fi crezut? U Cluj este egala Stelei in minutul 70, suporterii de pe Cluj Arena au toate motivele sa spere la o calificare miraculoasa in aceasta seara.

21:55 24 Sep

"Ce m-as faceee euuuu, ce te-ai faceee tuuuu... ce m-as face eu, ce te-ai face tu... daca n-ar fi U" - superba galeria Universitatii in seara asta!

21:54 24 Sep

Min 61 / S-a trezit Steaua! Inca o sansa importanta la patrunderea lui Chipciu, care a deschis excelent jocul in partea dreapta, la Adi Popa. Popa, in continuare neinspirat, intra in centru si se incurca in driblinguri.

21:50 24 Sep

Min 58 / Ocazie monumentala pentru Breeveld, care primeste de la Carp si incerca sa reia cu calcaiul din 6 metri, dar da pe langa minge.

21:48 24 Sep

Min 56 / Kovacs, unul dintre cei mai importanti oameni ai Universitatii, ii lasa locul lui Robert Boboc.

21:46 24 Sep

Min 53 / Cea mai mare ocazie a Stelei a venit dupa urcarea fundasului Carp - Chipciu a primit in partea stanga, a driblat un adversar si a sutat din unghi, in blocajul portarului Niczuly.

21:43 24 Sep

Min 51 / Chipciu trece de Dulap si suteaza de la 20 de metri, nicio problema pentru portarul Universitatii. Una dintre putinele ocazii in care stelistii au amenintat poarta adversa.

21:22 24 Sep

0-0 la pauza intre U Cluj si Steaua, la capatul unei reprize chinuitoare pentru stelisti. U Cluj a avut marile ocazii de gol, mai intai prin Razvan Greu, care a scapat singur cu portarul in minutul 14, apoi prin Kovacs, cel care intins serios pe Cojocaru la lovitura libera din minutul 40.

Admirabila prestatia suporterilor de pe Cluj Arena, dar si ambitia si entuziasmul jucatorilor Universitatii Cluj.

21:15 24 Sep

Min 39 / A doua mare ocazie de gol a primei reprize le apartine tot clujenilor - Kovacs executa bine o lovitura libera de la 22 de metri, mingea este scoasa cu greu de sub transversala de Cojocaru.

21:12 24 Sep

Min 35 / Prestatie modesta pentru Adi Popa, care isi pune mainile in cap dupa inca o pasa ratata complet.

21:02 24 Sep

Min 27 / Clujenii arata inca o data ca sunt periculosi pe contraatac, Calcan ii trimite lui Greu in partea stanga, urmeaza o centrare in fata portii lui Cojocaru, dar acolo nu este niciun jucator de la U. Steaua pare incurcata de stilul de joc al adversarei - aparare avansata, contraatacuri rapide.

20:59 24 Sep

Min 24 / Creste tensiunea pusa de Steaua pe careul Universitatii. Papp suteaza frumos, din marginea careului, cu exteriorul, mingea trece putin pe langa vinclul portii lui Niczuly.

20:49 24 Sep

Min 14 / Cea mai mare ocazie de gol - Greu scapa singur cu Cojocaru, dar sutul este slab, in blocajul portarului Stelei.

20:44 24 Sep

Inceput echilibrat de meci, jucatorii Universitatii sunt foarte mobilizati. Papp are dueluri cu Greu, Dulap incearca sa puna presiune pe defensiva Stelei. Nicio ocazie importanta de poarta in primele 10 minute.

20:37 24 Sep

Posted by Sport.ro on Thursday, September 24, 2015

20:36 24 Sep

Patrick Popescu este fiul antrenorului de pe banca Universitatii Cluj, Marius Popescu.

20:35 24 Sep

Torte si petarde ca la Belgrad in seara asta pe Cluj Arena. Atmosfera de mare meci, fluierul de start al arbitrului a fost semnalul pentru cantece in tribune.

20:30 24 Sep

MECIUL E ACUM LA PROTV

20:14 24 Sep

"Viata asta tin cu U" - banner in aceasta seara pe Cluj Arena.

19:40 24 Sep

Echipa de start a Universitatii Cluj: Roland Niczuly - Dulap, Cordos, Crisan, Hampea, Candea, Kovacs, Calcan, Popescu, Razvan Greu, Marvin Schieb

Rezerve: Boboc, Daniel Cocina, Butean, Coc, Alin Mutu, Tarcea, Ticrea.

19:37 24 Sep

Pe banca Stelei sunt doi jucatori de sub 17 ani - Mihalcea, pe care l-am mai vazut in lot, dar si Ontel, convocat pentru prima data in echipa mare.

Rezervele Stelei: Nita - Hamroun, Tudorie, Mihalcea, Alcenat, Tahar, Ontel.

19:34 24 Sep

S-au aprins luminile pe Cluj Arena. E seara mare pentru clujeni, fanii lui "U" spera la o calificarea miraculoasa in fata detinatoarei trofeului.

19:03 24 Sep

Echipa de start a Stelei: Cojocaru - Papp, Varela, Carp, Guilherme - Muniru, Breeveld - Adi Popa, Chipciu, Enceanu - Tade

Rezerve: Nita - Hamroun, Tudorie, Mihalcea, Alcenat, Tahar, Ontel.

18:55 24 Sep

Capitanul lui U Cluj: "Putem reusi o mare surpriza in seara asta"

Andreas Calcan, decarul si noul capitan al Univeristatii Cluj, e convins ca Steaua poate fi eliminata din Cupa.

"Suntem constienti ca ne asteapta un meci dificil. Steaua e campioana Romaniei, toata lumea stie calitatea jucatorilor de acolo."

"Faptul ca am purtat si banderola de capitan e o motivatie in plus pentru mine, o responsabilitate sa reprezint un mare club de traditie in Romania. Stiu ca Universitatea a mai eliminat-o pe Steaua acum 11 ani, sper sa repetam aceasta performanta.", a spus Calcan pentru stiridesport.ro.

In 2004, U Cluj a invins Steaua in 16-imile Cupei Romaniei, gol Janos Szekely in minutul 85.

12:32 24 Sep
Universitatea Cluj, echipa studentilor. Intre mit si realitate :)

Jucatorii lui U Cluj au fost si sunt, indiferent daca e vorba de Andreas Calcan sau Junior Mengolo, "stundetii". Cat adevar se afla insa in spatele acestei afirmatii? :)

Din actualul lot al Universitatii Cluj, 16 jucatori chiar sunt studenti! Acestia isi petrec timpul pe bancile facultatilor din Cluj si pe terenul de fotbal, cei mai multi fiind inscrisi la Educatie Fizica si Sport.

Alexandru Vaida, anul II la Educatie Fizica si Sport, UBB

Daniel Cocina, anul II la Educatie Fizica si Sport, Universitatea "Constantin Brancusi" din Tg Jiu

Ogararu a adus investitori olandezi la U

Fostul stelist George Ogararu va avea sufletul impartit in aceasta seara. Ogararu a reusit cele mai mari performante ca jucator in tricoul Stelei, dar ca antrenor a activat la U Cluj, echipa pe care spera s-o salveze de la faliment cu ajutorul unor prieteni din Olanda. O victorie cu Steaua ar reprezenta o mare lovitura de imagine pentru clujeni.

"Mi-as dori ca echipa sa poata combina tineretul cu experienta, iar acest lucru este necesar cand joci intr-un campionat de seniori. Doar cu juniorii in teren nu poti castiga meciuri in Liga secunda.

Eu nu pot sa uit timpul petrecut la Universitatea, am cunoscut istoria echipei, m-am implicat si afectiv si nu-mi doresc sa ajunga in pragul desfiintarii sau al falimentului si sa o ia din liga a patra. De aceea am tot cautat oameni care sa poate investi si care sa poata readuce aceasta echipa in primul esalon, deoarece e pacat de suporterii echipei, de ceea ce-si doresc, de patima pe care o au pentru acest club, este pacat de infrastructura de care beneficiaza clubul.

Cu olandezii am vorbit mai mult pe aceasta tema, ei urmand sa o contacteze pe doamna administrator judiciar pentru a avansa in discutii. Nu stiu daca au luat legatura, eu le-am prezentat situatia, ei erau interesati, apoi nu m-am mai implicat in niciun fel.

Datoriile nu ar fi atat de mari pentru un club de fotbal profesionist. Dar probabil ca sunt lucruri pe care eu nu le cunosc, alte detalii, poate alte datorii",
a spus Ogararu Digi 24.

11:02 24 Sep
Peste 10.000 de oameni asteptati!

Organizatorii meciulu dintre U Cluj si Steaua asteapta peste 10.000 de oameni la meciul de diseara pe Cluj Arena! Pana aseara au fost vandute 7000 de bilete, iar directorul complexului era convins ca azi se vor mai vine alte 4000 de bilete.

E seara importanta azi la Cluj. Langa stadionul pe care se joaca meciul cu Steau e concert Eros Ramazzotti in Sala Polivalenta.

10:36 24 Sep

Unul dintre tusierii delegati, penalty de cascadorii rasului acordat in urma cu o luna si jumatate

FRF a luat o decizie bizara inaintea partidei de diseara, trimitand la centrul un oficial de doar 23 de ani. Denis Haidiner va conduce partida dintre U Cluj si Steaua, de pe Cluj Arena.

Acesta va fi ajutat la una dintre tuse de Ferencz Tunyogi, asistent care a semnalizat un penalty de cascadorii rasului in urma cu o luna si jumatate, la un meci disputat in tururile preliminare ale Cupei, intre Sanatatea Cluj si Metalurgistul Cugir (1-4).

Tunyogi a semnalizat atunci o lovitura de la 11 metri la o faza la care un jucator al Metalurgistului Cugir s-a impiedicat in propriile picioare (CLICK AICI PENTRU VIDEO).

09:56 24 Sep
Steaua - U Cluj...12-1

Universitatea Cluj spera la o minune in aceasta seara, desi ultimele rezultate nu prea le dau sanse ardelenilor. U Cluj a invins Steaua o singura data in ultimii 8 ani, de la revenirea in prim planul fotbalului romanesc.

U Cluj a invins Steaua cu 2-1 in 2007, in anul in care celebrul caz Valiza s-a lansat "la apa". Pentru clujeni marcau atunci Jovanovic si Dorin Goga, in timp ce pentru ros-albastrii inscria Banel Nicolita.

De atunci, Steaua a obtinut 12 victorii consecutive cu U Cluj.

Rezultatele dintre Steaua si U Cluj

Steaua 3-0 U Cluj, finala Cupei Romaniei 2015 (Adi Popa x2, Rusescu)

In Liga I

3-0 (Stanciu, de doua ori, si Prepelita)
4-1 (Papp, Szukala, Adi Popa, Keseru // Dan Bucsa)
1-0 (Prepelita)
2-0 (Adi Popa, Szukala)
1-0 (Rusescu)
5-1 (Adi Rocha, de doua ori, Rusescu si Tanase, de doua ori // Viorel Dinu)
2-1 (Mihai Costea, Rusescu // Steven Pele)
3-0 (Martinovic, Bilasco, Stancu)
2-1 (Dorel Stoica, Stancu // Claudiu Niculescu)
4-0 (Plesan, Golanski, Neaga, Dayro Moreno)

09:33 24 Sep
Reeditarea finalei de anul trecut

Steaua si Universitatea Cluj se intalnesc din nou in Cupa Romaniei, dupa ce in sezonul trecut si-au disputat finala. Steaua a castigat ultimul act in primavara cu 3-0, reusind o tripla istorica pentru club.

Ros-albastrii le-au rapus clujenilor visul de a castigat a doua Cupa a Romaniei, dupa cea adjudecata in 1965.

U Cluj a mai jucat de-a lungul istoriei finale in 1934, 1942 si 1949.

La finala din primavara au asistat circa 40 de mii de suporteri.

17:46 23 Sep

U Cluj - Steaua va fi arbitrat de Denis Haidiner, un central de doar 23 de ani, anunta DolceSport. In acest sezon de Cupa, Haidiner a mai condus partida dintre Berceni si Rapid, incheiata cu victoria ilfovenilor.

17:26 23 Sep

Ogararu intermediaza o posibila preluare a clubului U Cluj

George Ogararu a purtat discutii cu patronul clubului Trencin, olandezul Tscheng La Ling, despre posibilitatea preluarii clubului U Cluj.

"Eu nu pot sa uit timpul petrecut la Universitatea, am cunoscut istoria echipei, m-am implicat si afectiv si nu-mi doresc sa ajunga in pragul desfiintarii sau al falimentului si sa o ia din liga a patra. De aceea am tot cautat oameni care sa poata investi si care sa poata readuce aceasta echipa in primul esalon."

"Cu olandezii am vorbit mai mult pe aceasta tema, ei urmand sa o contacteze pe doamna administrator pentru a avansa in discutii. Nu stiu daca au luat legatura, eu le-am prezentat situatia, ei erau interesati, apoi nu m-am mai implicat in niciun fel." (Digi24)

Administratorul judiciar, Marieta Anastasescu, a confirmat discutiile cu patronul lui Trencin.

"Nu pot sa ascund, avem niste discutii de cateva luni bune cu domnul Tschen, de la Trencin. Parea interesat, cert e ca ne-a solicitat o serie de date. E o discutie deschisa", a spus Anastasescu la Digi24, citata de stiridesport.ro.

16:25 23 Sep
Interes ridicat pentru meciul de la Cluj

Universitatea Cluj a vandut pana acum aproape 5.000 de bilete. Chiar daca echipa nu traverseaza cea mai buna perioada si se afla intr-o reconstructie masiva pe fondul problemelor financiare si ale retrogradarii suferite, Universitatea spera sa aiba in tribune peste 10.000 de spectatori.

Meciul U Cluj - Steaua e IN DIRECT la ProTV, joi seara, de la 20:30

12:07 23 Sep

"Am facut un joc foarte bun in acesta seara, ii felicit pe baieti. Am facut o repriza perfecta, am dat 3 goluri, am facut exact ce am pregatit la antrenament. Am avut alta agresivitate fata de jocul de la Timisoara, am stat foarte sus cu echipa si am jucat vertical pe poarta. Am schimbat sistemul in 4-3-3, ne-am gandit sa schimbam sistemul, baietii au raspuns foarte bine chiar daca il pregatim doar de o saptamana, sper sa avem rezultate pozitive in continuare.", a spus Nicolae Dica dupa meci.

Steaua s-a impus clar in fata Concordiei, avand prima victorie entuziasmanta din acesta campionat. Echipa a condus cu 3-0 la pauza si a avut ocazii si in repriza a doua, Chiajna obtinand un penalty usor in prelungirile meciului. Stelistii au ajuns mult mai usor la poarta decat in celelalte meciuri sub comanda lui Radoi, acest lucru datorandu-se schimbarii planului tactic dar si a evolutiei lui Kharja la mijlocul terenului. De altfel, dupa iesirea marocanului, echipa a jucat mult mai slab in ofensiva.

Sistemul 4-3-3 ofera mult mai multa forta ofensiva echipei decat asezarea 4-2-3-1. Daca in aparare lucrurile sunt la fel, diferentele apar la mijloc si in atac. Sistemul 4-2-3-1, jucat de Steaua in ultimii 4 ani, asigura o tranzitie pozitiva mai buna insa problemele apar atunci cand varful de atac nu reuseste sa inscrie, asa cum este cazul lui Tade in aceasta campionat.

Varianta 4-3-3 ofera mai multe variante la finalizare, prin intrarea atacantilor laterali in careu, in cazul Stelei ale lui Popa si Hamroun. De asemenea, aportul ofensiv al mijlocasilor este mult mai important, mai ales ca Stanciu este mijlocas ofensiv prin definitie, iar Kharja a demonstrat calitati ofensive foarte bune.

Asezarea Stelei in 4-2-3-1: Nita - Rapa, Varela, Tosca, Guilherme - Filip, Muniru - Popa, Stanciu, Chipciu - Tade
Asezarea Stelei in 4-3-3: Nita - Rapa, Varela, Tosca, Guilherme - Filip, Kharja, Stanciu - Popa, Chipciu, Hamroun

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »