Ripensia - Dinamo 0-1. ”Câinii” se califică în optimile Cupei. ”Roș-albii”, prima victorie după mai bine de o lună

Ripensia Timisoara Cupa Romaniei Dinamo Ripensia - Dinamo Cupa Romaniei Jucătorii lui Dinamo
Data publicarii: Joi 23 Septembrie 2021, 19:21
Data actualizarii: Joi 23 Septembrie 2021, 20:38

Dinamo s-a impus la Timișoara în fața Ripensiei, scor 1-0, și s-a calificat în optimile Cupei României.

Cosmin Matei a înscris unicul gol al partide, în prima repriză, din centrarea lui Deian Sorescu. Amzar putea face 2-0 în finalul meciului, dar a tras slab din interiorul careului advers.

Hermannstadt, Rapid, FC Voluntari, Sepsi, FC Buzău, Gaz Metan, Poli Timișoara, CSO Filiași, FC Argeș, FCSB, FCU Craiova și Dinamo sunt echipele calificate, până acum, în optimile Cupei României.

• Jucătorii lui Dinamo

Ripensia - Dinamo 0-1

Minutul 90+4: Final de meci!

Minutul 90: Amzar putea face 2-0! A scăpat singur spre poarta adversă, dar a tras slab și mingea a fost reținută de portarul Ripensiei.

Minutul 77: Ocazie pentru Dinamo! Sorescu șutează din lovitură liberă peste poarta adversă.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: Final de primă repriză! Dinamo este în avantaj, grație reușitei lui Cosmin Matei.

Minutul 36: GOOOL Dinamo! Sorescu centrează în careu, iar Matei trimite cu capul în plasă.

Minutul 30: Ocazie pentru Dinamo! Matei centrează din lovitură liberă, Itu reia cu capul, dar nu nimerește spațiul porții adverse.

Minutul 14: Bară pentru Dinamo! Matei centrează de pe partea stângă, mingea ajunge la Moldoveanu, care preia pe piept și trage puternic în transversala porții timișorenilor.

Minutul 5: Ocazie mare pentru Ripensia! Ernest a profitat de o gafă a lui Popa, a șutat din interiorul careului, dar nu a nimerit spațiul porții lui Eșanu.

Minutul 1: A început meciul de la Timișoara! Hermannstadt, Rapid, FC Voluntari, Sepsi, FC Buzău, Gaz Metan, Poli Timișoara, CSO Filiași, FC Argeș, FCSB și FCU Craiova sunt echipele calificate, până acum, în faza următoare a competiției.

Echipa lui Cosmin Petruescu se află pe locul 12 în eșalonul secund, cu nouă puncte după șapte etape, în timp ce Dinamo traversează o perioadă plină de frământări.

Formația din Ștefan cel Mare e condusă de interimarul Sorin Colceag, adus de la echipa a doua, însă șefii grupării roș-albe se străduiesc să-l aducă la echipă pe Mircea Rednic.

O calificare în optimile de finală ale competiției K.O. ar reprezenta pentru Dinamo un plus din punct de vedere mental.

Ripensia - Dinamo, de la 18:45 | Echipele de start:

Dinamo: Eșanu - Radu, Răuță, Itu, Matei, Țîră, Sorescu, Grigore, Popa, Bani, Moldoveanu

Rezerve: Iliev, Stan, Dudea, Neicuțescu, Giafer, Borcea, Măgureanu, Crețu, Amzar

Ripensia: Rus - A. Macrițchii, Țieranu, Frindrich, Gladun, Stoi, V. Macrițchii, Piftor, Taras, Mitrov, Ernest

Rezerve: Mosoarcă, Morariu, Lalic, Coulibaly, Vidrășan. Stoica, Szimionas, Ion Mihai, Golda

Programul de azi din 16-imile Cupei României

ACSO Filiaşi – UTA Arad 1-0

Ripensia Timișoara – Dinamo, ora 18:45

Universitatea Craiova – CFR 1907 Cluj, ora 21:30

S-au jucat până acum în 16-imile Cupei României

ACS Şomuz Fălticeni – FC Voluntari 1-4 (Alex Sahru 37′ / Alexandru Ilie 42′, Ricardinho 65′, Daniel Paraschiv 77′, Marius Briceag 87′)

CS Minaur Baia Mare – ACSM Politehnica Iaşi 3-1 (Alin Văsălie 13′, 65′, Mircea Donca 61′ / Alezandru Iulian Zaharia 39′)

ACS Petrolul 52 – U Craiova 1948 SA 0-1 (Torell Ondaan 52′)

CS Mioveni – FC Rapid 1923 0-0, 4-5 d.l.d.

Fotbal Club Argeş – FC Botoşani 0-0, 4-2 d.pen.

CSM Slatina – Dunărea Călăraşi 1-2 (Al. Popovici 44’ / Al. Stoica 61’, Nica 78’)

AFK Csikszereda – Chindia Târgovişte 0-1 (Cherchez 45’)

Unirea Slobozia – Politehnica Timișoara 0-1 (Oct. Ursu 62’)

CS Concordia Chiajna – Gaz Metan Mediaş 0-0, 0-1 d. prel. (Yuri Matias 117′)

Fotbal Club Buzău – Academica Clinceni 1-1, 2-1 d. prel. (Ariel López 90′, Chică-Roșă 117′ / Chandarov 28′)

Asociaţia Club Sportiv CAO 1910 – AFC Hermannstadt 0-1 (Sîntean 83’)

Farul Constanţa – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-1 (Bg. Mitrea 51′-pen.)

CS Hunedoara – FCSB 3-3, 3-5 după prel. (A. Vlad 59′, Hergheligiu 70′, Simon 83′ / I. Stoica 19′, 50′, Oaidă 30′, Muşi 94′, V. Gheorghe 97′)