Orbiti de nocturna: Urziceni 2 - 0 Steaua

Data publicarii: Joi 06 Decembrie 2007, 18:33
Data actualizarii: Joi 06 Decembrie 2007, 18:33
UNIREA ELIMINA STEAUA DIN CUPA ROMANIEI!

Urziceniul produce surpriza optimilor in Cupa Romaniei si elimina Steaua dupa ce a facut instructie cu echipa a doua a lui Lacatus.
Dan Petrescu a castigat razboiul cu Marius Lacatus si a obtinut cea de-a doua victorie in fata Stelei din acest sezon dupa ce a batut echipa din Ghencea cu 2-0 chiar la lansarea nocturnei de la Urziceni.

Fara Gigi Becali care nu a venit la stadionul din Urziceni si cu Ninu si Vatca titulari, Steaua s-a impiedicat cu Unirea, echipa lui Dan Petrescu dominand de la un capat la altul meciul.

Steaua s-a vazut condusa chiar din minutul 19: dupa o respingere gresita a lui Baciu, Ciprian Petre deschide scorul pentru Unirea cu un sut sec din mijlocul careului. Fara nici un sut pe poarta Steaua iese de la vestiare cu Surdu in locul lui Golanski insa incepe prost repriza a doua. In minutul 49 Vali Negru prinde un sut puternic la coltul lung, de la 20 de metri si inscrie cu largul merit al lui Vatca. Cea mai mare ocazie de gol a Stelei vine abia la jumatatea reprizei secunde cand Bicfalvi prinde un sut de la 30 de metri retinut insa de Stelea.

Pe un teren prost nimic nu s-a legat in jocul Stelei care ramane in 10 in minutul 73 dupa ce Badoi primeste rosu pentru un fault. Unirea este cea care rateaza in continuare cele mai mari ocazii dupa ce Mara si Apostol fac spectacol ridiculizand apararea Stelei in "ole-urile" suporterilor de pe stadion care au avut un mesaj si pentru stelisti: fanii prezenti la inaugurarea nocturnei la Urziceni le-au strigat "Plecati acasa".

Echipa de start a Stelei: Vitca - Golanski, Ninu, Baciu, P. Marin - Badoi, Bicfalvi, Croitoru, Cristocea - V. Iacob, Zaharia

Echipa de start a Urziceniului: Stelea - Nicu, Galamaz, Danut Munteanu, Bordeanu - C. Petre, Gomes, V. Negru, Cr Constantin - Danalache, Onofras

Min 19: GOL UNIREA! Ciprian Petre deschide scorul pentru echipa lui Dan Petrescu!

Min 46: GOL UNIREA! Vali Negru a marcat cu un sut puternic din afara careului la coltul lung

Min 72: Totul s-a terminat pentru Steaua! Badoi vede cartonasul rosu dupa un fault dur.