FABULOS! Reghe desface sampania dupa rusinea cu Chiajna! De ce sunt stelistii acum siguri ca vor lua TITLUL 24 si vor ajunge cel putin in semifinalele EL:

Steaua Concordia Chiajna Laurentiu Reghecampf Mihai Stoica rapid II Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 01 Noiembrie 2012, 12:20
Data actualizarii: Joi 01 Noiembrie 2012, 12:09

Steaua pierdut la 11 metri cu Chiajna, o noua umilinta din Cupa Romaniei. La fel se intampla si in 2005, in fata celor de la Rapid II, dupa un meci cu mare scandal. Scenariul prin care poate renaste Steaua EUROfantastica:

Au fost sezoane in care Steaua nu si-a propus sa castige Cupa, fie pentru ca era implicata in Champions League, fie ca voia sa ia campionatul, iar meciurile in plus ii oboseau pe jucatori.

Acum, Steaua si-a propus sa castige meciul cu Chiajna si sa mearga in sferturile Cupei. Numai ca fosta echipa a lui Reghecampf s-a tinut tare in fata rezervelor Stelei si a castigat la penalty-uri. Mai mult, anul acesta, Reghe a spus ca vrea tot: titlul, cupa si sa ajunga in finala E.L.

Steaua EUROfantastica

La fel s-a intamplat si in 2005, cand stelistii jucau chiar cu prima echipa fata celor de la Rapid II. Meciul s-a jucat in Giulesti, iar rapidistii mici au castigat tot la 11 metri, cu 8-7. Ratarea care a trimis-o pe Steaua acasa, iar pe Rapid II in optimile Cupei, i-a apartinut chiar lui Nesu, jucatorul care a iesit din viata sportiva in urma unui accident pe terenul de fotbal, in Olanda.

La acel meci, acelasi Mihai Stoica in tribune, din partea Stelei. S-a contrat verbal cu fanii din Giulesti, a trimis bodyguarzii sa-i bata, insa totul s-a terminat fara alte incidente. MM a plecat la pauza meciului si nu a mai vazut infrangerea rusinoasa a Stelei in fata unui adversar de liga a III-a.

Scenariu 'de aur':

Totul se intampla in septembrie 2005, iar la finalul sezonului Steaua castiga ultimul sau titlu, iar in Europa ajungea pana in semifinale, dupa ce o elimina pe Rapid in sferturi.

Acum, coincidenta sau nu, scenariul se poate repeta. Patronul chiar a spus ca este, intr-un fel, fericit pentru ca in Cupa oboseau jucatorii si e mai bine ca toti se vor concentra mai mult pe campionat si pe parcursul european.

Bistria, 2009:

In 2009 a mai fost o eliminare neasteptata, tot din Cupa. Steaua pierdea din nou la penaltyuri in fata Gloriei Bistrita, tot in optimile Cupei. Atunci, Bibiskov rata lovitura decisiva si semna o noua umilinta a Stelei. Gloria facea atunci un meci memorabil, desi era pe ultimul loc in Liga 1.

Oricum, in memoria fanilor care tin cu Steaua raman acele meciuri in care, desi a pornit ca favorita, echipa lor a fost eliminata nesperat la penaltyuri. Numai ca Steaua isi poate indeplini obiectivele si Reghecampf poate aduce titul 24 in Ghencea.