LIVE TEXT CUPA ROMÂNIEI | Poli Timișoara - Rapid 2-0. Bănățenii completează tabloul sferturilor de finală

Cupa Romaniei Poli Timisoara Poli Timișoara - Rapid Rapid Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 28 Octombrie 2021, 22:51
Data actualizarii: Joi 28 Octombrie 2021, 22:52

Poli Timișoara este ultima echipă calificată în optimile Cupei României, după ce a învins-o cu 2-0 pe Rapid.

Gerbi a deschis scorul pentru bănățeni în prima repriză, iar Ursu a dus scorul la 2-0 în partea secundă, după ce a fost lăsat liber în careu și l-a învins pe Drăghia cu un șut la colțul lung.

FC Voluntari, CSO Filiași, Chindia, FC Argeș, Universitatea Craiova, FC Buzău, Sepsi și Poli Timișoara sunt echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei României.

• Imagine din Dinamo - Rapid

Poli Timișoara - Rapid 2-0

Minutul 71: GOOOL Poli! Ursu rămâne liber în careu, trage la colțul lung și îl execută pe Drăghia.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 41: Șansă bună pentru Rapid! Florică trimite lung către Marzouk, acesta încearcă o scăriță și mingea trece peste poartă.

Minutul 21: GOOOL Poli! Gerbi primește o minge în careu, este lăsat liber de defensiva rapidistă și îl învinge pe Drăghia cu un șut pe jos.

Minutul 19: Ocazie pentru Rapid! Șutul lui Stahl de la distanță este deținut de portarul Timișoarei.

Minutul 1: Fluier de start!

• Poli Timișoara: Devenish-Meares - Sofran, Mera, Scutaru, Pamfile - Lazăr, Ignea - D. Radu, Ursu, D. Andrei - Gerbi
  • Rezerve: Păduraru, Bocșan, Zaluschi, Moțiu, Costea, Hațegan
  • Rapid: Drăghia - Carnat, Dandea, Nastos, Florică - Albu, Moise - Ilie, Alami, Stahl - Marzouk
  • Rezerve: H. Moldovan, Ignat, Demici, Săpunaru, Grigore, Iosif, Barbu, Despa, Sefer

Politehnica Timișoara - Rapid, ultimul meci din optimile Cupei României, se dispută azi, de la ora 21:00, în orașul de pe malul Begăi.

Formația lui Mihai Iosif a remizat în ultima etapă, scor 1-1 în deplasare cu Dinamo, și se situează pe locul 7 în Liga 1, cu 22 de puncte acumulate în 13 jocuri.

Poli Timișoara - Rapid, de la ora 21:00

Poli ocupă locul 15 în Liga 2 după 11 etape, cu 10 puncte. Elevii lui Nicolae Croitoru au avut rezultate slabe în ultimele partide din Liga 2, cu Viitorul Târgu Jiu (1-2), cu Unirea Slobozia (0-1) și cu Ripensia Timișoara (1-3).

”Ne așteaptă un joc foarte dificil. Întâlnim o echipă de Liga 1 care a făcut un sezon foarte bun până acum, cu jocuri apreciate. Chiar și ultimele evoluții, în special jocul cu CFR Cluj, un joc deosebit. Noi, din păcate, venim după un eșec care doare în continuare, care ne îngrijorează. Însă, este Cupa României, sperăm în primul rând să ne ridicăm la nivelul așteptărilor.

Sperăm să facem un joc bun. Suntem conștienți că plecăm cu șansa a doua, însă cred că este o oportunitate pentru fiecare jucător de a demonstra că are valoare, de a-și demonstra până la urmă că are calitate care să-i permită să aspire la mai mult”, a declarat antrenorul Politehnicii despre acest meci", a declarat Nicolae Croitoru, antrenorul Politehnicii Timișoara.