Besiktas Conference League Lugano Conference League
Data publicarii: Joi 05 Octombrie 2023, 23:32
Data actualizarii: Joi 05 Octombrie 2023, 23:31

Beșiktaș a pierdut meciul cu Lugano, scor 2-3, în runda a doua din grupa D a Conference League.

Beșiktaș părea să se îndrepte către o victorie fără emoții. Camerunezul Vincent Aboubakar a reușit o dublă (38', 52'), însă probleme pentru formația turcă au apărut după o oră de joc, când fundașul francez Valentin Rosier a fost eliminat.

Beșiktaș a pierdut meciul cu Lugano după ce în minutul 80 conducea cu 2-0

În ciuda inferiorității numerice, Beșiktaș a rezistat până în minutul 80, însă nu a fost suficient. Elvețienii de la Lugano au marcat de trei ori în opt minute și au câștigat meciul: Ignacio Aliseda (81'), Shkelqim Vladi (86'), autogol Eric Bailly (89').

Un grup de fani ai lui Beșiktaș nu a putut digera eșecul și a refuzat să părăsească stadionul. Suporterii au cerut demisia președintelui Ahmet Nur Cebi, iar pe antrenorul Senol Gunes l-au pus să aducă jucătorii în fața fanilor pentru a da explicații, scrie Fotomac.

Beșiktaș a început slab grupa și ocupă abia locul 3, cu un singur punct în două meciuri. Lugano și Club Brugge sunt pe primele două poziții, ambele cu câte 4 puncte, în timp ce Bodo/Glimt este ultima clasată, cu un punct.

În campionat, Beșiktaș ocupă locul 4, cu 13 puncte, la opt lungimi în spatele liderului Fenerbahce, care are un parcurs impecabil - șapte victorii din șapte meciuri.