Reacția lui Luis Enrique după eliminarea Spaniei de la Mondial: "Am mai multe ieșiri ca metroul". Ce a spus despre penalty-uri

CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 06 Decembrie 2022, 20:43
Data actualizarii: Marti 06 Decembrie 2022, 21:08

Spania a fost eliminată în optimile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Qatar.

Maroc s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Spania cu 3-0 la loviturile de departajare, pe Education City Stadium din Doha, într-un meci din optimile de finală,  încheiat cu 0-0 după prelungiri.

Campioana mondială din 2010 a părăsit Cupa Mondială la fel ca în urmă cu patru ani, când era eliminată în optimi de Rusia, tot la loviturile de departajare (3-4).

Echipa antrenată de Luis Enrique a avut o evoluție dezamăgitoare, făcând unul dintre cele mai slabe meciuri din ultima vreme, fapt confirmat de statistica la finalul primei reprize: cu doar un şut la poartă, a fost cea mai slabă repriză pentru "La Roja" la Cupa Mondială începând din 1966.

Spaniolii au fost catastrofali la loviturile de departajare, unde Bounou a apărat şuturile lui Soler şi Busquets, iar Sarabia a trimis în bară. Marocanii au făcut diferenţa prin Abdelhamid Sabiri, Hakim Ziyech şi Achraf Hakimi, având şi o lovitură ratată (Badr Benoun).

Primele declarații ale lui Luis Enrique după eliminarea Spaniei

Selecționerul ibericilor a vorbit în cadrul unei conferințe de presă despre partida pierdută cu Maroc și, implicit, eliminarea de la Campionatul Mondial din Qatar.

"Fotbalul este un sport minunat, dar cu conotația că o echipă poate câștiga fără să atace. Am dominat meciul, dar ar fi trebuit să fim mai eficienți. Ne-a costat, dar sunt mândru de echipa mea, îmi pare rău pentru cei care nu au apucat să joace.

Toată responsabilitatea îmi aparține la penalty-uri, pentru că eu am ales primii trei fotbaliști, apoi s-ar fi înțele ei, dar n-am ajuns la al patrulea. Bono este un portar excelent, iar astăzi a fost minunat.

Nu este momentul potrivit să vorbim despre asta (n.r. - demisie). Am mai multe ieșiri din peisaj decât metroul. Sunt nerăbdător să ajung acasă, iar săptămâna viitoare vom vedea care va fi viitorul", a declarat Luis Enrique.