Mutu se roaga sa prinda 10 minute cu Olanda: Un coleg i-a luat fata si l-a convins pe Piturca Mondialul! Nationala n-a mai reusit asta de 6 ani:

CM 2014
Data publicarii: Sambata 13 Octombrie 2012, 10:22
Data actualizarii: Sambata 13 Octombrie 2012, 10:19

Turcia 0-1 Romania | Nationala este pe val si o calificare la Mondiale nu mai pare atat de imposibil de realizat. Dupa 3 meciuri avem 9 puncte iar Piturca are mai multe certitudini. Echipa de start cu Turcia nu va suferi mari modificari.

O regula nescrisa din fotbal spune ca echipa castigatoare nu se schimba. Victor Piturca se gandeste sa pastreze 11-le de start din meciul cu Turcia si in partida de foc cu Olanda, de marti, de pe national arena.

Bogdan Stancu are sanse mari sa fie titular impotriva lui Van Persie si compania. Mutu se roaga sa prinda macar 10 minute. Evolutia din meciul cu Turcia nu il recomanda. Kilogramele in plus au atarnat greu pe banca de rezerve iar jucatorul lui Ajaccio nu a impresionat pe Sukru Saracoglu.

►Este a treia oara in istorie cand nationala Romaniei porneste campania de calificare la un turneu final cu trei victorii din trei meciuri. In 1998 si 2006 s-a mai intamplat asa, la Euro 2000 si 2008. Pe banca era atunci tot Victor Piturca.

ROMANIA: Tatarusanu- Tamas, Chiriches, Goian, Rat - Bourceanu, Pintilii - Torje, Stancu, Grozav - Marica
Rezerve: Pantilimon, Luchin, Chipciu, Lazar, Mutu , Latovlevici, Cocis, Gaman, Maxim, Popa, Gardos, Grigore

Improvizatia lui Piti

Tamas a fost folosit in premiera la nationala pe partea dreapta iar Piturca rasufla usurat: i-a iesit schema. Meciul cu Turcia, castigat cu 1-0 gratie golului inscris de Grozav, ne-a adus trei puncte importante in lupta pentru un loc la Mondialul din 2014. Fundasul lui WBA a fost impecabil in aparare si a pasat cu Torje, care a pierdut mingea in cateva randuri.