Asta e SURPRIZA MONDIALULUI: Fara gol in meciurile decisive, Messi a fost declarat Balonul de Aur la CM 2014! Merita?

Leo Messi CM 2014
Data publicarii: Luni 14 Iulie 2014, 01:01
Data actualizarii: Luni 14 Iulie 2014, 01:04

Surpriza uriasa la sfarsitul finalei Mondialului din Brazilia. Starul Argentinei nu a marcat niciun gol din optimi, dar a primit Balonul de Aur la acest Mondial.

Messi a primit Balonul de Aur din partea FIFA pentru premiul de cel mai bun jucator de la Mondial. Messi a marcat 4 goluri la acest mondial.

James Rodriguez, golgeterul Mondialului

James Rodriguez este golgheterul Cupei Mondiale, cu şase reuşite, el fiind urmat de germanul Thomas Muller, laureatul de acum patru ani, din Africa de Sud.

Topul: golgheterilor 6 goluri: Rodriguez (Columbia)
5 goluri: Muller (Germania)
4 goluri: Messi (Argentina), Van Persie (Olanda), Neymar (Brazilia)

Mario Gotze, jucatorul finalei

Germanul Mario Gotze a fost desemnat jucatorul finalei Cupei Mondiale, castigate de Germania in fata Argentinei, scor 1-0, dupa prelungiri. Gotze a jucat 32 de minute, a reusit 11 pase si a fost marcatorul unicului gol al meciului, in minutul 113.

Record de goluri egalat la Mondial

Recordul de goluri inscrise la o editie a unei Cupe Mondiale, 171 la turneul din Franta, a fost egalat la finala din Brazilia, dintre Germania si Argentina. Mario Götze a marcat golul cu numarul 171 al Cupei Mondiale.

Neuer, cel mai bun portar

Manuel Neuer a fost desemnat cel mai bun goalkeeper al Cupei Mondiale din Brazilia dupa finala cu Argentina, castigata de Germania, scor 1-0. Ceilalti nominalizati au fost Sergio Romero (Argentina) si Keylor Navas (Costa Rica). In 2010, cel mai bun portar a fost Iker Casillas (Spania).