Le Monde: "Marica parca era Usain Bolt, l-a ridiculizat pe Escude!"

Ciprian Marica Echipa Nationala Franta CM 2010
Data publicarii: Duminica 06 Septembrie 2009, 08:53
Data actualizarii: Duminica 06 Septembrie 2009, 09:13

Franta 1-1 Romania! Presa franceza isi pune la zid nationala dupa egalul cu Romania!

Francezii cred ca oamenii lui Domenech nu au facut un meci rau, insa voiau mai mult de la nationala lui Ribery si Benzema.

Ce deceptie! titreaza azi pe prima pagina publicatia  Aujourd'hui care  crede ca Franta si-a complicat mult calificarea dupa egalul cu Romania. "E deja grav!"  este titlul din Le Journal de Dimanche.

Le Monde il pune la zid pe Julien Escude pe care l-a declarat omul negru al meciului: "Jucatorul Sevilliei a fost ridiculizat de Marica - romanul parca era Usain Bolt! Escude a pus egalul pe tava romanilor" - scriu cei de la Le Monde.

Le Monde mai scrie ca selectionerul Raymond Domenech a fost fluierat copios de public si ca in multe momente fondul sonor a fost acaparat de suporterii romani.

”Franta tinuta in sah de Romania", a notat Le Parisien. Football a scris: "Franta acrosata de Romania", in timp ce Sport e si mai dur: "Catastrofa!".

Si cei de la L'Equipe l-au remarcat pe Marica."Franta a platit pentru lipsa de realism din prima repriza, cand romanii au castigat incredere. Enorma sansa pentru Romania in minutul 41! Marica se joaca cu Escude la intrarea in suprafata de pedeapsa, ii ofera un cadou lui Surdu, la cativa metri de poarta, dar atacantul Stelei trimite milimetric pe langa poarta!’ noiteaza publicatia.