Cum a fost fortat Henry sa-si ceara scuze fata de Irlanda in cantonamentul Barcelonei!

Data publicarii: Vineri 20 Noiembrie 2009, 18:12
Data actualizarii: Vineri 20 Noiembrie 2009, 18:15

Un banner imens in care atacantul Thierry Henry este rugat "sa le ceara scuze" irlandezilor pentru hentul comis in returul barajului Franta - Irlanda (1-1) a fost afisat, vineri, la baza de antrenament a FC Barcelona de catre o jurnalista irlandeza.

Acest banner a fost montat de catre ziarista tabloidului irlandez "Sunday World", Geraldine Commiskey, in fata intrarii din parcarea bazei gruparii catalane, acolo unde Henry se pregateste, vineri, alaturi de echipa sa de club.

"Sunt dezamagit. Eu, Thierry Henry, imi cer scuze poporului irlandez deoarece am folosit mana pentru a elimina nationala Irlandei din faza finala a Cupei Mondiale", se precizeaza in textul scris pe pancarta.

Sunday World spera ca atacantul francez sa semneze aceasta pancarta pentru a putea fi iertat de catre suporterii irlandezi dupa hentul comis inaintea golului egalizator ce a oferit Frantei calificarea pentru turneul final al Cupei Mondiale din Africa de Sud.

Presa irlandeza l-a calificat, joi, drept "trisor" pe atacantul francez Thierry Henry, considerand ca nationala Irlandei a fost "furata" in meciul cu Franta, scor 1-1, din barajul pentru accesul la CM-2010.

Nationala franceza s-a calificat la turneul final al Cupei Mondiale din 2010, dupa ce a terminat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1 dupa prelungiri, cu reprezentativa Irlandei, in returul barajului european. Irlandezii au deschis scorul prin Robbie Keane, in minutul 32, francezii reusind egalarea prin Gallas, in minutul 103, dupa o faza la care Thierry Henry a comis hent. In tur, la Dublin, francezi au invins, cu scorul de 1-0.