Razbunarea mult asteptata! Croatia 1-4 Anglia

Data publicarii: Miercuri 10 Septembrie 2008, 22:00
Data actualizarii: Joi 11 Septembrie 2008, 00:58
Nationala Angliei a reusit sa se razbune pe Crotia si a inscris gol dupa gol, umilind trupa lui Bilici, dupa un 4-1 pe stadionul din Zagreb.

Echipa pe care englezii o urau atat de mult dupa ce i-a lasat sa vada Euro 2008 la televizor, nationala Croatiei, si-a primit rasplata in al doilea meci din preliminariile CM 2010.

Trupa lui Capello a defilat pe stadionul din Zagreb, iar titularizarea lui Theo Walcott, a fost a fost cea mai inteligenta mutare. Pustiul lui Arsenal a deschis scorul in minutul 6 dupa o gafa in lant a apararii croate.

In minutul 59, acelasi Walcott a mai lovit o data, la doar cateva minute dupa ce Croatia a ramas in 10. Rooney a lovit si el in minutul 63, iar Walcott a inchis meciul la 4-1 in minutul 82, reusind totodata primul lui hattrick la echipa nationala. Pentru Croatia Mandzukic a inscris golul de onoare in minutul 78.

Croatia: Pletikosa, Simunic, R, Kovac, Corluka, Pranjic, Rakitic, Petric, N, Kovac, Srna, Modric, Olic - Rezerve: Runje, Krizanac, Mandzukic, Pokrivac, Knezevic, Leko, Klasnic

Anglia: James, Brown, Terry, Ferdinand, A. Cole, Walcott, Lampard, Barry, J Cole, Rooney, Heskey - Rezerve: Robinson, Johnson, Beckham, Downing, Defoe, Upson, Jenas