ATENTIE! Imagini socante cu operatia lui Luis Leon Sanchez dupa accidentarea din Turul Frantei! A fost razbunat de colegul Omar Fraille, care a castigat etapa a 14-a

accident turul frantei 2018 Luis Leon Sanchez Omar Fraile Turul Frantei Turul Frantei turul frantei 2018 Ciclism ATENTIE! Imagini socante cu operatia lui Luis Leon Sanchez dupa accidentarea din Turul Frantei! A fost razbunat de colegul Omar Fraille, care a castigat etapa a 14-a
Data publicarii: Sambata 21 Iulie 2018, 19:49
Data actualizarii: Sambata 21 Iulie 2018, 19:58

Omar Fraile, prima victorie pentru Spania in editia din 2018 a Turului Frantei.

Ciclistul spaniol Omar Fraile, de la echipa Astana, a castigat sambata etapa a 14-a a Turului Frantei, disputata pe un traseu de 188 km intre Saint-Paul-Trois-Chateaux si Mende, cu timpul de 4h41min57sec, in timp ce galezul Geraint Thomas (Sky) si-a conservat tricoul galben.

Fraile, 28 ani, la prima sa participare in Turul Frantei, a fost urmat in clasament de francezul Julian Alaphilippe (Quick Step) si belgianul Jasper Stuyvens (Trek), ambii la 6 secunde de invingator.

Omar Fraile il razbuna astfel pe liderul echipei sale, Luis Leon Sanchez, care a fost nevoit sa se retraga din Turul Frantei, dupa o accidentare suferita in aceasta cursa pe 9 iulie. Ciclistul a fost supus unei operatii si a publicat imagini socante pe Twitter. "Ziua 14", a scris Sanchez in mesajul care insoteste fotografiile.

In cursa de astazi, restul plutonului a sosit la aproape 20 de minute, iar galezul Geraint Thomas (Sky) si-a pastrat pozitia de lider al clasamentului, fiind urmat de englezul Chris Froome la 1min39sec, olandezul Tom Dumoulin (Sunweb) la 1min50sec, slovenul Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo) la 2min38sec, francezul Romain Bardet (AG2R) la 3min21sec etc.

Duminica are loc etapa a 15-a, de 181,5 km, intre Millau si Carcassone.