Argint pentru junioarele Romaniei la Europeanul de Gimnastica! Performanta reusita azi de Laura Jurca

Campionatul European 2014
Data publicarii: Vineri 16 Mai 2014, 17:07
Data actualizarii: Vineri 16 Mai 2014, 17:07

Junioarele Romaniei concureaza azi pentru medalii la Europeanul de la Sofia!

Laura Jurca a cucerit medalia de argint in finala la individual-compus, iar Andreea Iridon s-a clasat pe locul 6, la Campionatul European de la Sofia. Laura Jurca a obtinut urmatoarele note in finala: 14.066 (barna), 13.966 (sol), 14.733 (sarituri) si 12.933 (paralele), iar cu un total de 55.698 puncte, a castigat medalia de argint.

Andreea Iridon a fost notata cu 13.933 (sol), 13.400 (sarituri), 13.400 (paralele) si 13.200 (barna), total 53.933 puncte, cu care s-a clasat pe locul 6. Medalia de aur a finalei a revenit gimnastei Angelina Melnikova (Rusia, 57.107 puncte), iar cea de bronz sportivei Elissa Downie (Marea Britanie, 55.332).

Au fost sute de romani azi in sala de la Sofia.

In finalele pe aparate ale junioarelor s-au calificat Laura Jurca, la sarituri si sol, Andreea Iridon la barna si sol, iar Anda Butuc la barna.

La nivelul senioarelor, Romania este calificata in finala pe echipe, in timp ce gimnasta Larisa Iordache va lua startul in toate cele patru finale pe aparate la CE de la Sofia, sarituri, paralele, barna si sol, iar Diana Bulimar va evolua in finala de la barna.

Finala pe echipe va avea loc sambata, iar cea pe aparate, duminica. Romania a cucerit o prima medalie la CE de la Sofia prin echipa de junioare, in componenta, Laura Jurca, Andreea Iridon, Anda Butuc, Andra Stoica si Andreea Ciurusniuc, care a urcat pe treapta a treia a podiumului, cu un total de 164.972 puncte. Obiectivul delegatiei Romaniei la CE de la Sofia este obtinerea a trei-patru medalii.

Lista celor 24 de finaliste, care vor lua startul in proba de individual compus, ora 15:00