VIDEO! Probleme pentru Sahtior fara Lucescu! Infrangere dramatica impotriva Uzbekistanului si o ratare incredibila in min 90 a unui brazilian de 6mil

Campionate externe
Data publicarii: Joi 19 Ianuarie 2012, 18:10
Data actualizarii: Joi 19 Ianuarie 2012, 19:40

Fara Mircea Lucescu, aflat in spital, Sahtiorul a pierdut la penalty-uri amicalul cu Uzbekistan. Alex Teixeira a avut insa o ratare incredibila!

Fundasul formatiei Sahtior Donetk, Razvan Rat, a declarat, dupa infrangerea suferita la loviturile de departajare in fata nationalei olimpice a Uzbekistanului, ca a fost destul de ciudat ca pe banca tehnica sa nu se afle Mircea Lucescu, aflat in convalescenta la Bucuresti dupa accidentul suferit.

"A fost neobisnuit. Astea fiind zise, este important ca absenta sa sa nu ne afecteze performanta", a spus Rat.
Razvan Rat a afirmat ca din cauza pregatirii precare, echipa nu a rezistat fizic decat in primele 20 de minute. "Cred ca din cauza faptului ca am reinceput pregatirile de doar o saptamana nu am rezistat mai mult. Am incercat sa avem un inceput de partida rapid, dar echipa nu este totusi in varf de forma. in a doua parte a jocului, meciul a fost mult mai dinamic asta datorita jucatorilor odihniti. Uzbecii sunt jucatori cu o rezistenta fizica buna. Nefiind in cea mai buna conditie, ne-am bazat mai mult pe calitatile tehnice decat pe cele fizice", a adaugat Rat.

Antrenorul echipei Sahtior Donetk, Mircea Lucescu, a fost ranit, in 6 ianuarie, intr-un accident rutier petrecut pe Bulevardul Vasile Milea din Capitala. in urma accidentului, Mircea Lucescu a avut mai multe coaste fracturate si a fost operat la Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti, unde se afla si in prezent.

Echipa Sahtior Donetk a fost invinsa, joi, cu scorul de 6-5 la loviturile de departajare, de nationala olimpica a Uzbekistabului, intr-un meci amical sustinut in turneul de pregatire din Dubai. Fundasul Razvan Rat a jucat pana in minutul 63, cand a fost inlocuit cu Sevciuk. Dupa 90 de minute, scorul a fost egal, 1-1.

Sursa: Mediafax