Portarul INVINCIBIL pe care nimeni nu-l mai invinge! Un nigerian face senzatie in Europa si e aproape un record UNIC! De cate meciuri nu a primit gol in Ligue 1:

Campionate externe
Data publicarii: Miercuri 04 Decembrie 2013, 11:55
Data actualizarii: Miercuri 04 Decembrie 2013, 11:45

►SPORT.RO: Petrolul - Vaslui miercuri 19:00 ► PRO TV: Dinamo - Pandurii miercuri 21:30 si Steaua - Otelul joi 20:30. Bate Cupa!

Lille continua prestatiile bune in Ligue 1, acolo unde a urcat pe locul 2 al clasamentului, trecand peste AS Monaco, echipa milionara a lui Falcao.

Fosta campioana a Frantei s-a apropiat la doar un punct de PSG, iar fanii sunt in extaz dupa ultimele meciuri.

Lille nu doar ca nu a mai pierdut de 11 meciuri in campionat, insa nici macar nu a primit gol, portarul nigerian Vincent Enyeama fiind omul cheie al echipei din nordul Frantei.

Internationalul nigerian a trecut de 1.000 de minute fara gol primit, bifand a 11 partida in care inchide poarta lui Lille. Ultimul meci s-a disputat chiar aseara, cand echipa lui Rene Girard a trecut de rivalii de la Olimpique Marseille.

Enyeama este intr-o forma de senzatie, iar paradele sale i-au exasperat pe Gigniac, Valbuena si Payet, care au incercat din toate pozitiile sa-l invinga.

In acest moment, Enyeama este la doar 100 de minute in spatele recordmenului Gaetan Huard, cel care a bifat 1176 minute consecutive fara gol primit, atunci cand juca in tricoul lui Bordeaux, sezonul 1992/1993.

Pentru un alt record, cel al celor mai multe meciuri fara gol primit intr-un intreg sezon, Enyeama mai are nevoie de 10 partide (nu consecutive) pentru a-l egala pe Petr Cech (21 meciuri fara gol primit intr-un sezon).

Recordul all time in istoria fotbalului este detinut in acest moment de Mazaropi, un portar brazilian care a jucat la Vasco da Gama. Acesta a fost neinvins in perioada mai 1977 - septembrie 1978.