Aveau nevoie de o victorie de 11 goluri diferenta, iar la pauza era 3-1! Ce s-a intamplat in repriza a doua a dus meciul in istoria fotbalului! VIDEO

Spania Campionate externe
Data publicarii: Duminica 23 Februarie 2014, 08:54
Data actualizarii: Duminica 23 Februarie 2014, 09:05

► Duminica, LIVE la Sport.ro: Je m’apelle Calificare! 13:00 Trageri la sorti EURO, 15:30 Ajax – AZ, 19:00 Special "ZI CU MUTU"

In ziua tragerii pentru grupele preliminariilor Euro 2016, UEFA a facut un top al celor mai spectaculoase calificari la turneul final european.

Pe lista a intrat si unul dintre meciurile legendare ale fotbalului, Spania - Malta, 12-1, care s-a disputat in 1983, pe 21 decembrie.

Atunci, Spania avea nevoie de o victorie la 11 goluri distanta ca sa ajunga la turneul final. Spania marcase pana in acel moment 12 goluri in total in preliminarii, iar sarcina parea imposibila.

La pauza, Spania avea 3-1, iar ce s-a intamplat in repriza secunda a inscris meciul in cartile de istorie. Spania a inscris inca 9 goluri si a mers la turneul final.

Santillana a marcat in minutele 15, 26, 28 si 75, Poli Rincon a inscris in minutele 46, 55 si 63, Maceda in minutele 60 si 63, Gordillo in 77, iar Sarabia si Senor in 79, respectiv 88. Vedeti video mai jos:

Afla LIVE pe Sport.ro si www.sport.ro de la 13:00 cu cine pica Romania in preliminariile pentru Euro 2016!