GESTUL incredibil al fanilor lui Celtic dupa ce UEFA a scos-o pe Legia din Liga! Cum se poate schimba situatia la 180 de grade

Celtic Glasgow Legia Varsovia Liga Campionilor Calificari
Data publicarii: Vineri 08 August 2014, 15:40
Data actualizarii: Vineri 08 August 2014, 15:40

Steaua o va intalni pe Ludogorets in play-off-ul Ligii, bulgarii fiind la inceputul zile in urna capilor de serie! Revenirea lui Celtic in Liga a schimbat total situatia

UEFA a decis sa-i acorde lui Celtic la masa verde victoria din meciul retur cu Legia pentru ca acestia l-au folosit pe Berezynski, desi acesta era suspendat. Cum in tur fusese 4-1 pentru Legia, acel 3-0 la masa verde a dus la calificarea lui Celtic in play-off-ul Ligii.

Cei de la Legia au facut apel la decizie si se bazeaza pe un precedent - in 2010, Debrecen l-a folosit pe Peter Mate desi acesta era suspendat. Cum insa a jucat doar 3 minute iar scorul la general era 4-1 pentru Debrecen cu Litex Loveci, UEFA a decis sa dea doar o amenda clubului maghiar: "Clubul nu a avut niciun interes sa foloseasca jucatorul in ultimele trei minute, mai ales ca scorul era clar in favoarea lui, iar schimbarea a fost facuta cu buna credinta" a fost explicatia celor de la UEFA. Cum Berezynski a intrat pe teren la partida retur cu Celtic cu scorul pe ansamblul celor 2 manse era deja 6-1, cei de la Legia spera sa castige la apel.

Fanii lui Celtic au reactionat intr-un mod cu adevarat incredibil dupa decizia UEFA - ei au facut tricouri cu numele lui Berezynski, jucatorul care i-a dus pana la urma in play-off, unde vor juca impotriva celor de la Maribor.