Recordul IMPOSIBIL chiar si pentru Ronaldo! Cum arata clasamentul golgheterilor de la Euro inainte de finala. Finala de la Euro, Portugalia - Franta, e duminica la ProTV de la 22:00

Bucurati-va de fotbal
Data publicarii: Vineri 08 Iulie 2016, 08:30
Data actualizarii: Vineri 08 Iulie 2016, 08:38

Finala de la Euro, Portugalia - Franta, e duminica la ProTV de la 22:00

Cristiano Ronaldo a avut parte de un turneu final slab in mare parte. Pana la meciul cu Tara Galilor, din semifinale, fusese decisiv doar cu Ungaria, cand a reusit sa inscrie de doua ori in egalul 3-3 ce a asigurat Portugaliei locul 3 in grupa si calificarea in optimi. In rest, starul lui Real nu a stralucit, ba chiar a avut parte de meciuri dezastruoase, asa cum s-a intamplat in sferturi cu Polonia, cand a ratat de mai multe ori ocazii uriase pentru echipa sa.

Ronaldo s-a mai revansat putin in semifinala, cand a deschis scorul cu Tara Galilor in urma unei lovituri de cap din 6 metri, insa are nevoie de o finala de vis daca vrea sa ia fata la acest turneu final.

Superstarul competitiei este Antoine Griezmann, francezul avand de doua ori mai multe goluri pentru francezi, totalizand nu mai putin de 6 goluri, la care se adauga 2 pase decisive. Acesta a fost decisiv cu Albania, deschizand scorul in minutul 90 in victoria cu 2-0 in fata albanezilor, a intors scorul cu Irlanda de la 0-1 la 2-1 pentru francezi, care s-au calificat in sferturi, acolo unde Griezmann a marcat iar, facand 4-0 in victoria cu 5-2 in fata Islandei.

Cea mai importanta evolutie a atacantului lui Atletico a fost insa cu Germania, cand a reusit 2 goluri ce au calificat Franta in finala in dauna campioanei mondiale.

Pentru a iesi golgheter, Ronaldo are nevoie de 3 goluri in finala cu Franta!