"U" Mobitelco Cluj, victorie la limita cu BC Mures: 87-81

U Mobitelco Cluj BC Mures Baschet
Data publicarii: Miercuri 20 Ianuarie 2010, 20:01
Data actualizarii: Miercuri 20 Ianuarie 2010, 20:04

"U" Mobitelco Cluj a invins miercuri, pe teren propriu, pe BC Mures, cu scorul 87-81 (47-38), intr-un meci jucat in devans la etapa a XVII-a a Diviziei A.

Desi considerati favoriti la victorie, clujenii au fost dominati in primul sfert de jocul rapid si combinatiile simple cu finalizari exacte ale adversarilor. Gazdele au egalat in minutul 14, 29-29, preluand conducerea dupa o realizare a americanului Lawrence. Meciul a continuat destul de echilibrat, dar cu „U” Mobitelco in avantaj, 47-38 la pauza mare, clujenii detasandu-se apoi (60-44, min. 24) si reusind sa-si treaca in cont cea de-a 15 victorie a sezonului, dar nu fara emotii (77-76, min. 38).

Echipa ardeleana este liderul Diviziei A, cu 32 de puncte, pana la jucarea celorlalte partide din runda a XVII-a. Victoria de miercuri a fost dedicata de echipa clujeana capitanului Mihai Silvasan, care a implinit 25 de ani.

Principalii marcatori ai partidei au fost Lawrence 25 puncte, Krstanovici 23 si Silvasan 22, pentru gazde, respectiv Peciukas 21, Masiulis 16 si Vlaicu 15 puncte, pentru BC Mures.

Etapa a XVII-a a Diviziei A mai programeaza urmatoarele meciuri: CSU Ploiesti-BC U Craiova (vineri); CSU Sibiu-BC Gladiator Cluj, BCM Pitesti-Elba Timisoara, CSM Oradea-Dinamo Bucuresti, CS Otopeni-CSU Brasov, Gaz Metan Medias-CSM Bucuresti (sambata) si Steaua Bucuresti-Energia Rovinari (duminica).