Naționala feminină a României de baschet 3x3 a ratat bronzul la Jocurile Europene după un meci palpitant
![Naționala feminină a României de baschet 3x3 a ratat bronzul la Jocurile Europene după un meci palpitant Romania baschet 3x3 Romania Jocurile Europene](https://res.sport.ro/assets/sport/2023/06/25/image_galleries/784859/nationala-feminina-a-romaniei-de-baschet-3x3-a-ratat-bronzul-la-jocurile-europene-dupa-un-meci-palpitant_size6.jpg)
Finala mică a turneului de baschet 3x3 a fost plină de spectacol la Jocurile Europene din Polonia.
Echipa feminină de baschet 3x3 a României a pierdut sâmbătă meciul pentru medalia de bronz a competiţiei, în faţa echipei Spaniei, scor 15-21. România a ocupat locul al patrulea în competiţia feminină de baschet 3x3 la Jocurile Europene Cracovia Malopolska.
Condusă de Sonia Kim, autoare a 7 puncte, România nu s-a putut opune eficient echipei Spaniei, care s-a impus cu 21-15. Ibericele au fost superioare tricolorelor şi au avut în Helena Oma principala marcatoare – 9 puncte.
Pentru România au evoluat Sonia Kim (7 puncte), Alina Maria Podar (7 puncte), Anamaria Vîrjoghe (un punct) şi Teodora Manea.
"Naționala feminină cedează în finală mică a Jocurilor Europene - Cracovia Malopolska 2023 și încheie competiția pe locul 4. Felicitări sportivilor care ne-au reprezentat la prestigioasa competiție: Sonia Kim, Anamaria Virjoghe, Alina Podar, Teodora Manea, Alexandru Coconea, Cristian Chițu, Vladislav Șolopa, Aurelian Gavriloaia, dar și staffului tehnic: Bogdan Popescu, Cătălin Ștefănescu, Rareș Stoica, Alin Călinescu. Mulțumim pentru dăruire, #teamRomania!
#weareunity", au scris cei de la Federația Română de Baschet.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News