Data publicarii: Joi 22 Octombrie 2015, 15:54
Data actualizarii: Joi 22 Octombrie 2015, 15:58

Steaua CSM Eximbank va juca urmatorul meci tot acasa, pe 28 octombrie, cu echipa turca Banvit Bandirma.

Steaua CSM Eximbank Bucuresti reusit prima sa victorie în competitia de baschet masculin Eurocup, 76-71 (24-23, 19-16, 15-19, 18-13) cu formatia turca Trabzonspor Medical Park, miercuri seara, în Sala Polivalenta ''Ioan Kunst-Ghermanescu'' din Capitala, în cadrul Grupei D a competitiei.

Finalul meciului a fost unul foarte strans, dar ''ros-albastrii'' au gestionat bine aruncarile libere si au obtinut primul succes, dupa ce în prima etapa au pierdut categoric la Kazan, 68-94 cu echipa locala Unics.

În fata a peste 2.000 de spectatori, Steaua a dominat prima jumatate a meciului si nu a fost condusa decat de doua ori (4-5, 26-27), dar nici nu a reusit sa se desprinda pe tabela de marcaj. Avantajul maxim a fost de sase puncte (43-37), dar la pauza scorul a fost de 43-39.

Trabzonspor a avut un sfert trei mai bun si cu zece minute înainte de final scorul era egal, 58-58. Steaua CSM Eximbank a reusit sa faca diferenta în ultimul sfert, castigand nu fara emotii un meci dificil, cu finalista din sezonul trecut al FIBA EuroChallenge.

Titus Nicoara a fost MVP-ul Stelei, cu 18 puncte, 4 recuperari, 4 pase decisive. Antrenorul Hristu sapera i-a mai folosit pe Mihai Paul 5 p, 2 pd, Levente Szijarto 1 p, 2 rec, 2 pd, Bill Amis 2 p, 7 rec, 1 pd, Aleksandar Rasic 14 p, 2 rec, 6 pd, Chris Cooper 9 p, 4 rec, 1 pd, Denis Ikovlev 15 p, 4 rec, Marko Marinovic 12 p, 3 rec, 6 pd, Ionut Dragusin 1 rec, 2 pd.

Aris Salonic este lider pentru moment, cu 3 puncte (+15), urmata de Trabzonspor Medical Park, 3 p (-2), Buducnost, 3 p (-5), Steaua, 3 p (-21), Unics Kazan, 2 p, Banvit Bandirma, 1 p.

Steaua - Trabzonspor: 76-71. Ce drog ciudat.