VIDEO Cum s-a descurcat LeBron James în fața fostei sale echipe și cine l-a eclipsat în meciul din NBA

Lebron James anthony davis Cleveland Cavaliers Donovan Mitchell Los Angeles Lakers Baschet
Data publicarii: Miercuri 07 Decembrie 2022, 15:08
Data actualizarii: Miercuri 07 Decembrie 2022, 15:10

Los Angeles Lakers, actuala formație a superstarului american, a pierdut în fața lui Cleveland Cavaliers, scor 102-116.

LeBron James, starul formaţiei Los Angeles Lakers, a înscris 21 de puncte şi a reuşit 17 recuperări în faţa fostei sale echipe, Cleveland Cavaliers, insuficient însă pentru a evita înfrângerea californienilor pe parchetul sălii Rocket Mortgage FieldHouse, cu 102-116, marţi seara, în campionatul profesionist nord-american de baschet (NBA).

LeBron James și-a început cariera în NBA la Cleveland Cavaliers

James, care şi-a început cariera în NBA la Cleveland, în 2003, a fost eclipsat de vedeta lui Cavaliers, Donovan Mitchell, autorul a 43 de puncte în duelul cu Lakers.

Gruparea din Los Angeles nu a putut conta însă decât opt minute pe cel mai în formă jucător al său, Anthony Davis, autorul a 99 de puncte în ultimele două meciuri disputate.

Davis (29 de ani), campion olimpic în 2012 cu selecţionata Statelor Unite, a ieşit de pe teren după doar opt minute în partida de marţi, din cauza unor simptome gripale, care s-au agravat în cursul serii.