Campioana U BT Cluj s-a calificat în premieră pentru România în sferturile Basketball Champions League

u bt cluj Basketball Champions League Baschet
Data publicarii: Marti 22 Martie 2022, 23:34
Data actualizarii: Marti 22 Martie 2022, 23:39

Campioana României la baschet masculin, U Banca Transilvania Cluj, s-a calificat, marţi seară, în deplasare, în sferturile Basketball Champions League, după ce a învins formaţia belgiană Filou Oostende, scor 85-74 (50-34).

Este prima echipă din România care atinge această fază a competiţiei, iar zeci de fani clujeni s-au aflat în tribunele arenei din Belgia.

Principalii marcatori ai partideiau fost Jantunen 20 puncte, pentru gazde, respectiv Richard 17 şi Stipanovici 16, pentru U BT Cluj.

Peste 30 de fani clujeni şi-au încurajat echipa din tribune, iar ei au făcut deplasarea chiar cu avionul de linie cu care a călătorit U BT Cluj în Belgia.

În urma rezultatului, campioana României încheie grupa K din Top16 pe primul loc, cu 7 puncte, iar în sferturi i se alătură Unicaja Malaga, locul 2, cu 6 puncte. Oostende este eliminată de pe locul 3 (5 puncte).

Rezultatele U BT Cluj în grupa K: 79-73 şi 70-86 cu Unicaja Malaga, respectiv 86-75 şi 85-74 cu Filou. În sferturi se va juca pe sistemul ”cel mai bun din trei partide”.

Din grupa K s-a retras formaţia BC Prometey, din Ucraina, cu 5 puncte în clasament la momentul deciziei, luată din cauza conflictului armat din ţara natală. Toate rezultatele din grupă, în partidele cu BC Prometey, au fost anulate de BCL.

Campioana României s-a calificat direct în optimile Basketball Champions League, după ce a câştigat grupa preliminară G, cu un bilanţ de cinci victorii şi o înfrângere.

Din grupele optimilor de finală, primele două clasate se vor califica în sferturile de finală, iar câştigătoarele din această fază vor ajunge la Turneul Final Four, care va avea loc la Bilbao, între 6-8 mai.

U BT Cluj evoluează în premieră în Top 16 BCL, la a patra încercare de a trece de preliminarii. Clujenii au câştigat turneul preliminar al competiţiei din acest sezon, în septembrie, la Peristeri, iar apoi şi prima fază a grupelor.

Calificarea în sferturile de finală este o poveste de succes şi pentru organizatorii BCL, care au remarcat în mai multe rânduri pe site-ul oficial prestaţiile din acest sezon ale campioanei României. De asemenea, este cea mai bună performanţă a unei echipe masculine româneşti în Basketball Champions League, competiţie aflată la a şasea ediţie. (news.ro)