Acvilele urmează exemplul Vulturilor și obțin prima victorie de la Universiadă!

Universiada baschet Romania Baschet
Data publicarii: Miercuri 02 August 2023, 15:15
Data actualizarii: Miercuri 02 August 2023, 15:13

În urma înfrângerilor din faza grupelor împotriva Braziliei și Finlandei, România a fost eliminată din lupta pentru sferturile de finală ale competiției și va juca pentru locurile 9-12.

Aseară, la Chengdu, România a obținut cu mari emoții, pe final, victoria împotriva Slovaciei, 67-63, într-un meci în care Armanu a strălucit, marcând 6 coșuri de 3 puncte și 10 puncte din interiorul semicercului. Cele 28 de puncte ale pivotului născut la Brașov au spălat păcatele defensivei din sfertul al 4-lea, securizând astfel victoria.

În etapa inaugurală, România a cedat în fața Braziliei scor 59-77 după un prim sfert de coșmar încheiat 6-24. Tricolorele au ieșit montate la pauză, și au câștigat sfertul al treilea, însă nu a fost suficient pentru a se apropia de sud-americance.

În cea de-a doua etapa Finlanda a administrat Acvilelor cel mai usturător eșec al competiției, înscriind peste 100 de puncte, scorul final fiind 102-55.

În lupta cu Slovacia, Katy Armanul a dovedit că și-a meritat locul în draftul WNBA din 2020, iar evoluția sa a fost completată de efortul atât individual, cât și de echipă ale colegelor sale.

Astfel, pentru România au înscris: Armanu 28p 6x3, Catinean 11p 1x3, Manea 8p, Orban 8p, Nan 5p 1x3, Kelemen 4p 1x3, Craciunescu 3p 1x3.

În ultimele două jocuri ale competiției, Naționala României va primi vizita Portugaliei (3 august, ora 14:30), și Argentinei (5 august, ora 6:00)