Anglia
Data publicarii: Sambata 08 Aprilie 2023, 18:53
Data actualizarii: Sambata 08 Aprilie 2023, 18:53

La revenirea lui Frank Lampard (44 de ani) pe banca lui Chelsea, londonezii au pierdut duelul cu Wolves, din deplasare, scor 1-0.

Prezentat în urmă cu două zile ca ”interimar” la Chelsea până la finalul sezonului, Frank Lampard nu a putut face minuni într-un timp atât de scurt. Londonezii au pierdut și meciul cu Wolves, scor 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de Matheus Nunes în minutul 31, cu un șut superb din marginea careului.

Frank Lampard, debut cu înfrângere la Chelsea!

Situația lui Chelsea se complică în Premier League, având în vedere că mai sunt doar opt etape până la finalul sezonului. Diferența față de locul patru, ultimul care asigură prezența în Champions League, este de 17 puncte, iar ultimele locuri de cupele europene sunt la opt puncte distanță.

Chelsea, care rămâne fără victorie în ultimele patru etape, rămâne pe locul 11, cu 39 de puncte, la egalitate cu Fulham, care este pe locul zece. De partea cealaltă, Wolverhampton urcă pe locul 12, cu 31 de puncte.

Rezultatele modeste ale echipei i-au dezamăgit pe șefii de pe Stamford Bridge, mai ales că Chelsea a investit peste 600 de milioane de euro în ultimele două ferestre de mercato. Cel mai probabil, acest lucru a dus și la demiterea antrenorului Graham Potter, chiar dacă echipa este calificată în sferturile UEFA Champions League, acolo unde va întâlni Real Madrid.

În următoarea etapă, Chelsea va întâlni Brighton, pe teren propriu. ”Pescărușul” este într-o formă foarte bună, cu cinci meciuri la rând fără înfrângere în campionat.

Frank Lampard nu este la primul ”mandat” pe Stamford Bridge. A mai antrenat Chelsea între 2019 și 2021, timp în care a strâns 84 de meciuri pe banca grupării londoneze.