Liverpool, victorie mare în fața lui Everton. Cum arată clasamentul în Premier League

Liverpool Liverpool - Everton Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 24 Aprilie 2022, 20:26
Data actualizarii: Duminica 24 Aprilie 2022, 20:36

Luptă electrizantă în Premier League.

Liverpool s-a impus cu 2-0 acasă în derby-ul local cu Everton, duminică, în etapa a 34-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Victoria, venită după golurile fundaşului Andy Robertson (minutul 62) şi atacantului Divock Origi (85), lasă echipa antrenată de Juergen Klopp la un punct în spatele liderului Manchester City.

Everton a coborât pe locul 18, primul retrogradabil, după ce Burnley, în revenire de formă, a învins-o pe Wolverhampton (1-0). Echipa antrenată de Frank Lampard are un meci mai puţin disputat decât Burnley.

Tot duminică, Chelsea şi-a consolidat poziţia a treia, după 1-0 acasă cu West Ham United. Golul a fost reuşit foarte târziu, în minutul 90, de Christian Pulisic, la trei minute după ce gazdele au ratat un penalty prin Jorginho.

Chelsea venea după trei eşecuri consecutive pe Stamford Bridge.

West Ham rămâne pe locul 7 şi mai are şanse pur teoretice la poziţia a 4-a, ultima care duce în Liga Campionilor.

Rezultate:

sâmbătă

Arsenal - Manchester United 3-1

Au marcat: Tavares (3), Saka (32 - penalty), Xhaka (70), respectiv Cristiano Ronaldo (34)

Norwich City - Newcastle United 0-3

Au marcat: Joelinton (35, 41), Guimaraes (49)

Manchester City - Watford 5-1

Au marcat: Gabriel Jesus (4, 23, 49 - penalty, 53), Rodri (34), respectiv Kamara (28)

Leicester City - Aston Villa 0-0

Brentford - Tottenham 0-0