Există viață și după Barcelona! Coutinho e pe neoprit în Premier League! A înscris din nou pentru Aston Villa

Philippe Coutinho Aston Villa Anglia Philippe Coutinho
Data publicarii: Vineri 11 Martie 2022, 09:55
Data actualizarii: Vineri 11 Martie 2022, 09:59

Echipa Aston Villa a învins în deplasare, cu scorul de 3-0, formaţia Leeds United, joi seara, într-o partidă restantă contând pentru etapa a 20-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 22 al întâlnirii de pe stadionul Elland Road, prin brazilianul Philippe Coutinho, aflat la cea de-a patra sa reuşită de la revenirea sa în Premier League, în luna ianuarie, de la FC Barcelona.

Coutinho e pe val în Premier League! A înscris din nou pentru Aston Villa

Gruparea din Birmingham a mai punctat de două ori după pauză, prin Matty Cash (65) şi Calum Chambers (73), obţinând a treia victorie consecutivă graţie căreia a urcat pe locul al nouălea în clasament.

Leeds United, care a disputat cu această ocazie primul meci pe teren propriu sub comanda noului său antrenor, americanul Jesse Marsch, a rămas pe poziţia a 16-a, la doar două puncte de ocupanta primului loc retrogradabil, Burnley, care are însă două meciuri mai puţin disputate.

Chelsea Londra s-a impus la rândul ei, cu 3-1, pe terenul "lanternei roşii" Norwich City, într-un meci contând pentru etapa a 30-a din Premier League, disputat în devans. Au marcat: Trevoh Chalobah (3), Mason Mount (14) şi Kai Havertz (90) pentru învingători, respectiv Teemu Pukki (69 - penalty).

Cu 56 de puncte acumulate în 27 de meciuri, Chelsea şi-a consolidat poziţia a treia în clasament, fiind devansată de Manchester City (69 puncte) şi FC Liverpool (63 puncte).

Agerpres.

Rezultate înregistrate joi:

Etapa a 19-a

Wolverhampton - Watford 4-0

Au marcat: Raul Jimenez 13, Cucho Hernandez (autogol) 18, Daniel Podence 21, Ruben Neves 85.

Etapa a 20-a

Leeds United - Aston Villa 0-3

Au marcat: Philippe Coutinho 22, Matty Cash 65, Calum Chambers 73.

Etapa a 21-a

Southampton - Newcastle 1-2

Au marcat: Stuart Armstrong 25, respectiv Chris Wood 32, Bruno Guimaraes 52.

Etapa a 30-a

Norwich City - Chelsea 1-3

Au marcat: Teemu Pukki 69 - penalty, respectiv Trevoh Chalobah 3, Mason Mount 14, Kai Havertz 90.