Daily Mail debut tottenham radu dragusin Anglia
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 21:28
Data actualizarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 21:50

Internaționalul român și-a văzut visul cu ochii: a debutat duminică seara în cel mai puternic campionat al Europei.

Tottenham a încheiat la egalitate duminică seara, în deplasare, scor 2-2, cu Manchester United, în etapa a 21-a din Premier League.

Puțini credeau că Drăgușin va debuta duminică seara, însă staff-ul lui Tottenham a avut încredere în românul cotat la 20 milioane de euro.

• Ioana Stan și Radu Drăgușin / Sursa foto: Instagram

Totul s-a petrecut pe repede-înainte pentru stoperul în vârstă de 21 de ani. A plecat de la Genoa spre Londra, a efectuat vizita medicală, a semnat actele și a fost prezentat. Totul în doar 48 de ore, săptămâna aceasta.

Și a venit ziua cea mare! Și în ce meci! Cu United, la Tottenham a debutat Radu Drăguşin, care a semnat în urmă cu trei zile cu formația la care au mai jucat românii Gică Popescu, Ilie Dumitrescu și Vlad Chiricheș.

"Radu Drăgușin și-a făcut debutul pentru echipa londoneză și a părut relativ sigur în scurta sa apariție pe teren",  au scris cei de la Daily Mail.

Manchester United a început excelent meciul de pe Old Trafford, cu un gol marcat în minutul 3, de Rasmus Hojlund. În minutul 19 londonezii au egalat prin Richarlison, care a primit de la Pedro Porro. Gazdele au terminat prima repriză în avantaj, după golul lui Marcus Rashford, din minutul 40.

Tottenham a egalat imediat după startul reprizei secunde, prin Rodrigo Betancur, în minutul 46 şi acesta a fost scorul final. Radu Drăguşin a debutat în Premier League, fiind trimis în teren de antrenorul Ange Postecoglou în minutul 85, în locul lui Oliver Skipp. Drăguşin a jucat timp de 11 minute, meciul având şase minute de prelungire.

Manchester United - Tottenham 2-2

Rasmus Hojlund a deschis scorul în prima repriză, în minutul trei, cu un eurogol, în timp ce Richarlison a restabilit egalitatea în minutul 19 al partidei.

Ulterior, Hojlund i-a pasat decisiv lui Marcus Rashford în minutul 40. Englezul a reușit să-l învingă fără nicio problemă pe portarul lui Tottenham, Vicario.

În repriza secundă, Rodrigo Betancur a primit un assist de la debutantul Timo Werner și a dus scorul la 2-2, blocând, astfel, tabela de marcaj încă din minutul 46.

Manchester United: Onana - Wan-Bissaka, Varane, Evans, Dalot - Eriksen, Mainoo - Garnacho, Fernandes, Rashford - Hojlund

Rezerve: Forster, Austin, Royal, Drăgușin, Dorrington, Donley, Santiago, Bryan

Tottenham Hotspur: Vicario - Porro, van de Ven, Romero, Udogie - Skipp, Betancur, Hojbjerg - Johnson, Richarlison, Werner

Rezerve: Bayindir, Heaton, Kambwala, Martinez, Casemiro, Forson, McTominay, Pellistri, Antony