radu dragusin Basarab Panduru Premier League Stranieri Basarab Panduru
Data publicarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 21:32
Data actualizarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 21:31

Radu Drăgușin (21 de ani) a debutat duminică seară la Tottenham Hotspur, noua sa echipă.

Londonezii au făcut deplasarea pe ”Old Trafford” pentru confruntarea din etapa #21 din eșalonul de top al Angliei, Premier League. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a indicat 2-2.

Ange Postecoglou, antrenorul principal al lui Spurs, l-a introdus pe Radu Drăgușin în minutul 85, în locul lui Oliver Skipp. Internaționalul român și-a făcut, așadar, debutul la noua sa echipă.

• Singurii români care au mai fost legitimați la Tottenham sunt Gică Popescu, Ilie Dumitrescu și Vlad Chiricheș

Basarab Panduru, fost internațional român, a vorbit după meciul din Manchester despre Radu Drăgușin și a evidențiat faptul că în cazul în care fotbalistul se va mula pe stilul londonezilor, atunci va putea evolua pentru orice club din lume.

”Este un stil al naibii de greu, la Tottenham. Dacă el reuşeşte să se impună la Tottenham, poate juca la orice echipă din lume. Tottenham are un stil complicat. Portarul are mingea, pleacă fundaşii lateral în mare viteză. Fundaşii centrali sunt obligaţi să vină spre centrul terenului. 60-70% la un meci cu United, toată linia a stat la centrul terenului.

În toată perioada asta, orice minge în spatele lor te face să fugi spre poartă, ceea ce-l face pe el puţin vulnerabil. El este bun când stă cu faţa, vede adversarul, mingea şi poate să o atace. Să dea cu capul, unde el este foarte bun.

Dacă el se acomodează la stilul ăsta, la pressingul ăsta, dacă joacă, dacă e titular în echipa asta, nu are cum să nu joace la orice echipă din lume. Cel mai greu, pentru un fundaş, e să fugi de la centru spre poarta ta. Nu să ai poarta în spate, adversarul în faţă, e mai uşor.

Să fugi spre poarta ta şi să întâlneşti jucători de calitate, precum Rashford. Când îi ai pe aceşti oameni, tu să fugi, ei să primească mingea, tu să te opreşti, să te redresezi, să iei o poziţie bună, şi ăla să nu te driblează, care de obicei driblează de nouă ori din 10, e un lucru fantastic.

Aştept să-l văd şi dacă se descurcă bine o să poată pleca în altă parte. Mie mi-ar plăcea să joace în trei. În prima parte. De ce? Pentru a se acomoda. În trei îl văd puternic. E altceva pentru el. S-ar acomoda. Învaţă fotbalul, stitlul”, a spus Basarab Panduru, potrivit OrangeSport.

Manchester United - Tottenham 2-2

Rasmus Hojlund a deschis scorul în prima repriză, în minutul trei, cu un eurogol, în timp ce Richarlison a restabilit egalitatea în minutul 19 al partidei.

Ulterior, Hojlund i-a pasat decisiv lui Marcus Rashford în minutul 40. Englezul a reușit să-l învingă fără nicio problemă pe portarul lui Tottenham, Vicario.

În repriza secundă, Rodrigo Betancur a primit un assist de la debutantul Timo Werner și a dus scorul la 2-2, blocând, astfel, tabela de marcaj încă din minutul 46.

Echipele de start

• Manchester United: Onana - Wan-Bissaka, Varane, Evans, Dalot - Eriksen, Mainoo - Garnacho, Fernandes, Rashford - Hojlund

Rezerve: Forster, Austin, Royal, Drăgușin, Dorrington, Donley, Santiago, Bryan

• Tottenham Hotspur: Vicario - Porro, van de Ven, Romero, Udogie - Skipp, Betancur, Hojbjerg - Johnson, Richarlison, Werner

Rezerve: Bayindir, Heaton, Kambwala, Martinez, Casemiro, Forson, McTominay, Pellistri, Antony